Reklama:


Kosa spalinowa i podkaszarka – czym sie różnią?

Kosa spalinowa i podkaszarka – czym sie różnią?

Pielęgnacja trawnika wcale nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza gdy teren nie rozpieszcza swoim uksztaltowaniem. Zdarzają się miejsca, w których tradycyjna spalinowa kosiarka sobie nie radzi. Warto wtedy sprawdzić ofertę kos i podkaszarek, które rewelacyjnie wycinają trawę.

Wykaszarka i podkaszarka – charakterystyka

Wykaszarki czyli kosy elektryczne są urządzeniami używanymi do koszenia trawników. Od tradycyjnych kosiarek różnią się przede wszystkim budową. Wykaszarki sprawdzą się na nierównym terenie, który utrudnia prawidłową pracę kosiarek elektrycznych i spalinowych. Najczęściej, wybiera się ją do terenów rzadziej koszonych np. działek.  

Podkaszarki nazywane są również trymerami. Używa się ich do koszenia miejsc trudnodostępnych dla kos i tradycyjnych kosiarek np. przy kwietnikach, rabatach, żywopłocie. 

Kiedy sięgnąć po kosę spalinową?

Wykaszarki służą przede wszystkim do pielęgnacji działek i osiedlowych trawników. Zasięg cięcia urządzenia jest ograniczony, więc koszenie rozległych terenów jest raczej niewygodne. Do przydomowego ogródka nada się jednak doskonale. Wykaszarki występują w dwóch modelach: 

  • Elektryczny jest cichszy i bardziej ekologiczny. Manewrowanie urządzeniem nie jest jednak tak wygodne, jak w przypadku kosy spalinowej, przez kabel. Urządzenie elektryczne jest za to lżejsze i tańsze.  
  • Spalinowy ma większą moc i można nim bez przeszkód manewrować. Model jest głośniejszy i wydziela spaliny. Kosa spalinowa świetnie radzi sobie z chwastami, łodygami i gęstą trawą.  

Trymer do trawy – kiedy po niego sięgnąć?

Podkaszarka jest lekka i poręczna, używa się jej do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Trymer doskonale radzi sobie w miejscach trudnodostępnych i wąskich. Mechanizm podkaszarki składa się z głowicy i żyłki. Dostępne są modele spalinowe i elektryczne. Występują trzy rodzaje głowic: 

  • Ręczna – obsługa urządzenia jest całkowicie manualna 
  • Półautomatyczna – żyłka wysuwa się przy naciśnięciu głowicy na podłoże 
  • Automatyczna – żyłka wysuwa się automatycznie, można regulować jej długość 

Na rynku dostępne są również modele z głowicą posiadającą noże tnące i tarczą tnącą. 

Im większa moc silnika, tym dłużej urządzenie może pracować bez przerwy. Urządzenie należy dobrać do swoich potrzeb – wielkości i charakterystyki terenu. Wysokiej jakości, tanie podkaszarki dostępne są na: https://seger.pl/c/162/podkaszarki-akumulatorowe-kosy-dom-i-ogrod.html. Firma proponuje bogatą ofertę, w razie potrzeby doświadczeni konsultanci pomogą w wyborze najlepszego urządzenia.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Przy wyborze urządzenia do ogrodu należy sprawdzić moc maszyny. Na rynku dostępne są kosy i trymery o mocy 450W – 3kW. Poza tym, warto zwrócić uwagę na średnicę cięcia oraz jakość wykonania urządzenia. Elementy powinny być wysokiej jakości, noże mocne i trwałe. Ważna jest również możliwość regulacji rękojeści. Dzięki temu dopasuje się ona do wzrostu użytkownika. Warto pamiętać o serwisie sprzętu. Wiele modeli posiada części, które trudno dostać. Przy zakupie można od razu zapytać o warunki i miejsce naprawy. Oczywiście, istnieje kilka przydatnych akcesoriów do wykaszarek i trymerów: okulary ochronne, dodatkowy uchwyt, kabłąk ochronny, słuchawki, głowica tnąca z kółkami. Warto z nich korzystać, bo sprawiają, że praca staje się bardziej komfortowa.    

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości