Reklama:


Wsparcie dla ogrodnictw. Rynek wypełni się kwiatami

Wsparcie dla ogrodnictw. Rynek wypełni się kwiatami

Decyzja o zamknięciu cmentarzy na czas Wszystkich Świętych uderzyła w branżę kwiatową. Pomóc poszkodowanym przedsiębiorstwom ogrodniczym będzie można w czwartek 5 listopada na rynku, gdzie odbędzie się Targ Kwiatów.

Zamknięcie cmentarzy sprawiło, że wiele osób z branży ogrodniczej znalazło się w trudnej sytuacji. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania.

– Ta decyzja była bardzo krzywdząca, trzeba było ją ogłosić wcześniej. Poza tym, ogrodnictwo to jedyny sektor, który nie dostał żadnej, poza trzymiesięcznym zwolnieniem ze składek ZUS, pomocy ze strony rządu. Później pojawiła się możliwość wsparcia od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgłosiliśmy wnioski i od 2 miesięcy jest cisza. Szczerze, nie wierzymy, że dostaniemy odpowiedź – komentuje Ilona Miler z chorzowskiej kwiaciarni Magia Kwiatów.

Wsparcia postanowiły udzielić osoby prywatne, które kupowały kwiaty i promowały akcje w mediach społecznościowych pod tagami #akcjachryzantema, #chryzantemyzłociste, #kuppanchryzanteme oraz #całapolskawchryzantemach.

Na sytuację odpowiedziały również samorządy, w tym chorzowski magistrat. Urząd Miasta w czwartek 5 listopada w godzinach od 10:00 do 17:00 bezpłatnie udostępni rynek sprzedawcom kwiatów, aby mogli wystawić się tam ze swoimi roślinami. Z apelem o wsparcie wystąpił również prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

– Zachęcam Państwa do robienia zakupów u przycmentarnych sprzedawców, by chociaż częściowo wspomóc nasz lokalny biznes, który decyzją rządu skazany jest na poniesienie dużych strat. Podjąłem również decyzję, że Miasto Chorzów (w miarę możliwości) również odkupi część kwiatów od naszych chorzowskich przedsiębiorców prowadzących takie punkty przy chorzowskich nekropoliach – komentował Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Jednocześnie magistrat przypomina, aby w trakcie akcji pamiętać o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.

– Serdecznie zapraszamy, przypominając jednak o sytuacji epidemicznej w kraju – obowiązkowe nawet w przestrzeni otwartej są maseczki. Zalecamy ubranie rękawiczek ochronnych lub częste mycie i dezynfekcję rąk. Rynek jest duży – zachowajmy przynajmniej 1,5 metra odległości od innych oglądających i kupujących kwiaty – apeluje Urząd Miasta.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa