Reklama:


Co wpływa na cenę OC?

Co wpływa na cenę OC?

Zastanawiasz się, dlaczego płacisz inną składkę na ubezpieczenie OC niż znajomy – mimo że mieszkacie w tym samym mieście i ubezpieczacie się w tym samym towarzystwie. Cena obowiązkowej polisy jest „ruchoma” – ostateczny koszt uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników. Poznaj te najważniejsze.

Różnice w wysokości składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne potrafią być ogromne. Związane jest to z tzw. ryzykiem ubezpieczeniowym, które ponosi ubezpieczyciel. W związku z tym, że ubezpieczenie OC komunikacyjne chroni kierowcę przed finansowymi skutkami spowodowanej szkody, na ubezpieczycielu spoczywa wypłata odszkodowania osobie pokrzywdzonej.

Standardowe czynniki kształtujące koszt OC

Można wskazać kilka głównych czynników, które najbardziej wpływają na ryzyko ubezpieczeniowe. To właśnie one kształtują koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zalicza się do nich między innymi:

 • wiek kierowcy – młode osoby płacą znacznie wyższe składki niż kierowcy w wieku 30-50 lat
 • doświadczenie – osoby z niedawno otrzymanymi uprawnieniami płacą znacznie więcej niż osoby z prawem jazdy ważnym od co najmniej kilku lat
 • miejsce zamieszkania – im większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego
 • marka pojazdu – właściciele sportowych marek płacą więcej za OC, ponieważ takie auta potrafią rozwijać duże prędkości.

Jak to wygląda w praktyce, czyli jak kształtują się ceny? Zgodnie z raportem przygotowanym przez Rankomat.pl:

 • mieszkańcy Wrocławia płacą aż 935 zł, a mieszkańcy Rzeszowa zaledwie 608 zł
 • młodzi kierowcy (18-25 lat) płacą 1360 zł, a osoby w wieku 35-45 lat zaledwie 578 zł
 • właściciele BMW płacą 887 zł, a właściciel Renault tylko 614 zł.

Warto przy tym podkreślić, że podane wyżej ceny obowiązkowego ubezpieczenia to wartości uśrednione.

Nieoczywiste czynniki wpływające na cenę polisy OC

Należy wiedzieć, że ocena ryzyka ubezpieczeniowego jest dużo bardziej złożona. W wielu przypadkach ubezpieczyciele uwzględniają znacznie więcej czynników – takich mniej oczywistych.

Zalicza się do nich między innymi:

 • stan cywilny
 • liczbę dzieci
 • pojemność silnika
 • przebieg pojazdu.

Znaczenie ma również to, czy z pojazdu będzie korzystała inna osoba, czy też ubezpieczający będzie jedynym użytkownikiem samochodu.

Jak to wygląda w praktyce? Zgodnie z raportem przygotowanym przez Rankomat.pl:

 • osoby zamężne / żonate płacą za ubezpieczenie 597 zł, a panny / kawalerowie aż 926 zł
 • osoby bezdzietne płacą 776 zł za polisę, a osoby z dwójką i większą liczbą dzieci zaledwie 596 zł
 • właściciele samochodów z silnikami o pojemności do 1 l płacą zaledwie 540 zł, a właściciele aut z silnikami o pojemności powyżej 3 l aż 933 zł.

Różnice w przebiegu nie wpływają znacząco na cenę OC. Szacuje się, że w przypadku pojazdów z przebiegiem 10 tys. km składka jest tylko o 25 zł niższa w porównaniu z 25 tys. przejechanych kilometrów.

Więcej informacji o czynnikach wpływających na koszt obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjnego przeczytasz w artykule pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/co-wplywa-na-cene-oc.

Interesuje Cię tanie OC? Porównaj dostępne oferty

Trudno odgadnąć, jakimi kryteriami sugerują się towarzystwa ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki. Wcale jednak nie musisz decydować się na przypadkową ofertę – możesz porównać dostępne propozycje.

Z pomocą przychodzi ubezpieczeniowy serwis porównywarkowy, który daje dostęp do internetowego kalkulatora. Dzięki niemu szybko i wygodnie oszacujesz wysokość składki zaproponowanej przez kilku ubezpieczycieli. Wystarczy tylko wypełnić stosowny formularz, a następnie – po zaakceptowaniu zgody na przesłanie informacji – oczekiwać na odpowiedź zwrotną.

Czy taki kalkulator faktycznie pozwoli zaoszczędzić? Tak – i to nawet do 50%. Tym bardziej, że za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać. Wystarczy zatem wybrać najtańszą ofertę, by zapewnić sobie pełną ochronę w razie zdarzeń na drodze.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości