Reklama:


Siedzą nie w Internecie, a na podwórku. Dzieci nie tracą kontaktu i wsparcia

Streetworkerzy mimo utrudnionych okoliczności dalej wspierają najmłodszych na Batorym.Fot.: Anioły Chorzów Batory

Pomoc w nauce, wspólne spacery, a także gry i zabawy to niektóre aktywności, z jakich korzystają dzieci w Chorzowie Batorym dzięki Placówce wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej działającej w ramach Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”.

Placówka w oparciu o specjalny program profilaktyczny podejmuje działania wspierające dzieci w ich codziennych problemach, a także stara się zwiększyć ich szanse na równy start w dorosłość. Zespół „Domu Aniołów Stróżów” pomaga dzieciom w nauce, prowadzi zajęcia edukacyjne, sportowe, socjoterapeutyczne, wspiera je w rozwijaniu zainteresowań i talentów. Ważnym elementem działalności placówki jest również dożywianie, a także pomoc medyczna i socjalna w uzasadnionych przypadkach.

Nowa fala restrykcji sanitarnych zmusiła ośrodek do zmiany funkcjonowania. Teraz działania placówki w całości skupiły się na dyżurach ulicznych.

– Wychodzimy do dzieci w miejsca, gdzie mieszkają i próbujemy utrzymywać z nimi kontakt. Staramy się trzymać rękę na pulsie, pytamy dzieci czy wszystko w porządku. Chodzimy razem na spacery, w trakcie których pomagamy im w nauce, przynosimy gorące napoje i przekąski – tłumaczy Agnieszka Hanusiak, kierowniczka placówki wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej przy Stowarzyszeniu Dom Aniołów Stróżów.

Wolontariusze i street workerzy Fundacji są na ulicach Batorego od poniedziałku do piątku miedzy godziną 14:00 a 18:00. Na spotkania umawiają się telefonicznie na konkretne godziny, żeby nie robić większych skupisk osób i zachować reżim sanitarny.

– Baliśmy się, że dzieci wsiąkną w Internet, jednak okazało się inaczej. Sporo z nich chce wychodzić i kontaktować się. Wychodzimy już o 14:00, kiedy kończą się szkolne zajęcia online. Staramy się też w tych warunkach pomagać w nauce. Na ławkach odrabiamy zadania, przygotowujemy się do sprawdzianów. Poza tym, wolontariusze pomagają też online – Agnieszka Hanusiak.

Zajęcia prowadzone są w ramach projektu Lepsze Jutro, który dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości