Reklama:


Strefa płatnego parkowania powiększona. Są też nowe stawki

Strefa płatnego parkowania powiększona. Są też nowe stawki

Radni przegłosowali nową uchwałę dotyczącą stref płatnego parkowania w Chorzowie.

Za parkowanie w strefie A zapłacimy 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę, a w strefie B 2 zł za każda rozpoczętą godzinę.

Powiększone zostały również strefy płatnego parkowania. Za postój trzeba będzie teraz zapłacić na ul. Moniuszki przy nasypie kolejowym, na ul. Górnośląskiej, Meitzena, części Konopnickiej i Bogedaina (parking na Bogedaina nadal będzie darmowy).

Opłata minimalna za postój A 1,00 zł B 0,50 zł
Opłata za pierwszą godzinę postoju A 3,00 zł B 2,00 zł
Opłata za drugą godzinę postoju A 3,40 zł B 2,20 zł
Opłata za trzecią godzinę postoju A 3,90 zł B 2,40 zł
Opłata za czwartą i piątą godzinę postoju A 3,00 zł B 2,00 zł
Opłata abonamentowa za pięć i więcej godzin w danym dniu 16,30 zł 10,60 zł

Zmiany wejdą w życie od marca przyszłego roku.

– Od ośmiu lat nie było żadnych zmian w tym temacie. Planujemy zmienić opłatę za godzinę postoju w strefie A z dwóch na trzy złote. Dodajemy też nowe tereny do stref. To bardzo ważny teren. Kiedy wyłączyliśmy strefę parkowania z powodu pandemii w marcu, okazało się, że nie było wolnego miejsca. Temu służy strefa, by umożliwić każdemu, kto tu przyjedzie, parkowanie – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Mapa przedstawia nowy podział stref płatnego parkowania.
Żółty (strefa A), zielony (strefa B)

– Przedmiotowy projekt uchwały zakłada zróżnicowanie minimalnego opłaconego czasu postoju dla podstrefy A i B. Minimalny opłacony czas postoju dla podstrefy A został wydłużony z 15 minut do 20 minut, jest to spowodowane możliwościami podzielenia stawki opłaty podstawowej na równe kwoty możliwe do wniesienia przy użyciu monet o nominałach akceptowanych przez urządzenia parkingowe. Minimalny opłacony czas postoju w podstrefie B (15 minut) nie uległ zmianie – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Zgodnie z nową uchwałą będzie również możliwość wnoszenia opłat za parkowanie za pośrednictwem kart płatniczych i wnoszenia opłat dodatkowych w parkomatach.

Projekt uchwały pozostawia na niezmienionym poziomie wysokość opłaty abonamentowej dla mieszkańców strefy płatnego parkowania (200 zł/rok). Nie zmienią się również godziny funkcjonowania strefy płatnego parkowania (od 10:00 do 18:00 w dni powszednie).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa