Praktyki w sytuacji kryzysowej. Chorzowska uczelnia wspiera Sanepid

Praktyki w sytuacji kryzysowej. Chorzowska uczelnia wspiera Sanepid

Wywiady epidemiologiczne, tworzenie oraz kompletowanie niezbędnej dokumentacji czy kontakt telefoniczny z osobami na kwarantannie. To tylko część zadań, którymi zajmują się studenci WSB w chorzowskim sanepidzie.

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne od wybuchu pandemii mają do wykonania jeszcze więcej zadań niż do tej pory. W tym szczególnym momencie każde wsparcie ma znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy każdy dzień przynosi kolejne tysiące nowych zakażeń koronawirusem.

Pod koniec października studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie rozpoczęli swoje praktyki w sanepidzie. Dzięki tej współpracy mogą oni na własnej skórze przekonać się, jak wygląda praca w trudnym czasie pandemii, a pracownicy ośrodka otrzymują potrzebne wsparcie.

– Początkowo nie byłam przekonana do pomysłu, aby w czasie epidemii przyjmować na praktyki studentów. Moje obawy budził zwłaszcza fakt, iż w przeciwieństwie do wolontariuszy z wydziałów medycznych, którzy udzielili nam pomocy na początku epidemii, nie posiadają oni niezbędnej wiedzy merytorycznej koniecznej do przeprowadzania wywiadów epidemiologicznych. Ponadto wdrożenie ich do pracy i chociażby krótkie przeszkolenie wymagało od naszych pracowników, i tak już nadmiernie obciążonych obowiązkami, czasu i zaangażowania – o swoich wątpliwościach opowiada Aneta Szczęśniak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.


Mimo to, podjęta została decyzja o współpracy. Aktualnie w chorzowskim sanepidzie praktyki odbywa 8 studentów WSB.

– W praktyce jednak moje obawy okazały się nieuzasadnione. Studenci stanowią ogromne wsparcie dla naszego zespołu. Praktykanci pomagają nam nie tylko przy zbieraniu i przetwarzaniu danych, ale również kontaktują się z osobami objętymi izolacją czy kwarantanną – tłumaczy Aneta Szczęśniak.

Wśród wśród studentów i studentek chorzowskiego oddziału Wyższej Szkoły Bankowej, którzy odbywają praktyki w chorzowskim sanepidzie jest Karolina Potempa.

– Praktyki rozpoczęłam pod koniec października. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa drugi człowiek. Kontaktuję się z osobami, które przebywają na kwarantannie, wypytuję ich o stan zdrowia, mam poczucie, że komuś pomagam. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć, jak ta praca wygląda na co dzień. Zawsze chciałam wykonywać pracę biurową, a to doświadczenie w czasie praktyk tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu – podkreśla Karolina Potempa, studentka kierunku bezpieczeństwo narodowe w Wyżej Szkole Bankowej w Chorzowie.

Poza wsparciem zespołu sanepidu inną wymierną korzyścią, jest podniesienie kompetencji zawodowych i cenne doświadczenie, jakie zdobywają studenci i studentki WSB.

– Cieszę się, że pomysł wyjścia naprzeciw trudnej sytuacji odnosi sukces, a studenci mogą wesprzeć sanepid. Z drugiej strony uczą się w „warunkach bojowych”, przy okazji zaliczając swoją obowiązkową praktykę studencką, którą na pewno będą długo pamiętać – podkreśla Joanna Dinges, Dyrektor Biura Karier i Praktyk.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa