Ruszyły kontrole. Sprawdzą kto naprawdę segreguje śmieci

Ruszyły kontrole. Sprawdzą kto naprawdę segreguje śmieci
W Chorzowie płacimy 26,90zł miesięcznie za odpady segregowane.Fot.: archiwum Chorzowianin.pl

W mieście rozpoczęto właśnie akcję sprawdzania segregacji śmieci oraz aktualności deklaracji odpadowych. Wszystko po to, aby uszczelnić system i nie dopuścić do tego, aby mieszkańcy płacili za nierzetelność sąsiadów.

Ostatnie lata to znaczący wzrost cen za wywóz odpadów w polskich miastach. To już nie czasy, kiedy na oddawaniu makulatury czy aluminium można było sporo zarobić. Teraz oddając takie odpady trzeba jeszcze… dopłacić. O kilkaset procent wzrosła opłata za korzystanie ze środowiska (tzw. opłata marszałkowska), wzrosły koszty energii i paliwa, zmieniono regulacje prawne. To wymusiło na samorządach podwyżki cen. W Chorzowie stanęło na 26,90zł miesięcznie za odpady segregowane. Miasta metropolii wciąż ogłaszają kolejne, wyższe stawki za odbiór odpadów. Dla przykładu w Zabrzu jest to 27,70zł, w Będzinie nawet 36zł, a w Rudzie Śląskiej od przyszłego roku ponad 30 złotych.

Są jednak nadal osoby, które nie segregują śmieci, chociaż korzystają ze stawki dla odpadów posegregowanych.

– To dotyka pośrednio kieszeni wszystkich mieszkańców, dlatego tak ważna jest weryfikacja tego, kto rzeczywiście zbiera odpady selektywnie. To dlatego w miasto ruszyły kontrole złożone ze strażników miejskich i pracowników Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii. Akcja ma na celu nie dopuścić do sytuacji, w wyniku której reszta mieszkańców płaci za niefrasobliwość sąsiada – tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

Oprócz sprawdzania segregacji odpadów, weryfikacja dotyczyć będzie też deklaracji śmieciowej. Ważne, aby zgadzała się ona z faktyczną liczbą osób mieszkających w danym lokalu. Warto zatem sprawdzić czy od ostatniej przeprowadzki, wprowadzenia się nowej osoby, urodzenia się dziecka czy opuszczenia domu przez dotychczasowego domownika, nasza deklaracja nie straciła na ważności. W pierwszej kolejności sprawdzana będzie sytuacja w domach jednorodzinnych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości