Reklama:


Udawał pracownika wodociągów i okradł chorzowiankę

Udawał pracownika wodociągów i okradł chorzowiankę

Na wnuczka, dalekiego krewnego, na gazownika, na pracownika socjalnego, pracownika administracji, na elektryka to część metod stosowanych przez oszustów okradających starsze osoby. Przekonała się o tym 85-letnia kobieta, której fałszywy „pracownik wodociągów” ukradł ponad 2000 złotych.

To jeden z wielu przypadków, kiedy oszuści wykorzystują zaufanie seniorów. Policja apeluje, aby sprawdzać dane osobowe tych, którzy przychodzą do naszych domów.

– Zanim wpuścisz nieznajomego do mieszkania, poproś, by poczekał za drzwiami, a Ty w tym czasie sprawdź jego personalia. Bardzo często oszust podaje się za pracownika gazowni, zakładu energetycznego, administracji, opieki społecznej. Zadzwoń np. do gazowni i zapytaj, czy zlecała kontrolę. Ważne jest przy tym, żebyśmy sami poszukali numeru telefonu do instytucji, w której chcemy sprawdzić nieznajomego. Nie sugerujmy się tym wskazanym przez np. gazownika czy elektryka – po drugiej stronie aparatu też może być oszust – ostrzega Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

W takiej sytuacji można też zwrócić się z prośbą o pomoc do sąsiada w sprawdzeniu osoby chcącej wejść do mieszkania. Inną możliwością jest kontakt z najbliższą rodziną i umówienie spotkania na inny termin.

– Pamiętajmy, że oszust będzie starał się nas „zagadać”. Jeżeli zauważymy, że ktoś chce nas oszukać, natychmiast informujmy policjantów. W ten sposób możemy uchronić siebie i inne osoby przed oszustami, którzy nie mają żadnych skrupułów, by podstępem odebrać nam pieniądze – informuje Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

Ważną rolę w ochronie osób starszych mają również członkowie najbliższej rodziny oraz sąsiedzi. Ważnym jest, aby mówić o tym, jak działają oszuści. Wtedy osoby starsze z naszego otoczenia będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „daleki krewny” lub dawno niewidziany „wnuczek”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości