Teresa Nowelska-Sabalczyk (1944-2021)

Teresa Nowelska-Sabalczyk (1944-2021)

Odejście Teresy Nowelskiej-Sabalczyk to dotkliwa strata dla chorzowskiej kultury. Artystka zmarła 3 stycznia 2021 roku w wieku 76 lat.

Jej obrazy były pełne fascynacji przyrodą, poetyckiego ducha i metafizycznej tajemnicy, nacechowane charakterystycznym stylem, który wypracowała i pozostawała mu wierna przez lata. Inspiracje czerpała z własnych doświadczeń i przeżyć innych ludzi. Pokochała Puszczę Białowieską, podkreślając, że właśnie tam narodziła się jako świadoma malarka.  

W roku 1978 – wraz z mężem, artystą plastykiem Manuelem Sabalczykiem – zamieszkała w Chorzowie. Znalazła tu swoje miejsce, dostrzegając w mieście atmosferę przychylną dla środowiska artystycznego. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Członkiem Założycielem Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków. W Chorzowie zaprezentowała kilka wystaw indywidualnych; w roku 2019 udaną ekspozycją retrospektywną w Miejskiej Galerii Sztuki MM świętowała jubileusz pięćdziesięciolecia pracy twórczej. Regularnie uczestniczyła w corocznych zbiorowych Jesiennych Wystawach SChAP.

Urodziła się 15 października 1944 w Żwirbliszkach na Wileńszczyźnie. W roku 1969 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w pracowni prof. Stanisława Fiałkowskiego. Po studiach, przez dziesięć lat mieszkała w Białymstoku, gdzie brała czynny udział w życiu artystycznym miejscowego  środowiska plastycznego. Po zamieszkaniu w Chorzowie przez dekadę pracowała jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 38 i Gimnazjum nr 4.

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Była laureatką I Nagrody Prezydenta Gdyni oraz wyróżnienia Izby Wełny (1975), Nagrody Wojewody Katowickiego na wystawie X Pleneru Przemysłowego (1978) oraz wyróżnienia na poplenerowej wystawie malarstwa Julin’80 w Rzeszowie. W roku 1995 otrzymała Stypendium artystyczne Janineum w Wiedniu. W roku 1989 została wyróżniona medalem im. Juliusza Ligonia „Zasłużony dla Kultury Miasta Chorzowa”, a w roku 2008 Nagrodą Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa