Reklama:


Ważny jubileusz franciszkańskiej wspólnoty. Będą świętować na Klimzowcu

Ważny jubileusz franciszkańskiej wspólnoty. Będą świętować na Klimzowcu

Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” obchodzi 18-tą rocznicę rozpoczęcia duszpasterskiej misji. Franciszkanie zapraszają do wspólnego świętowania na żywo lub przy pomocy mediów społecznościowych zapraszają już w najbliższą środę 6 stycznia.

W 2002 roku zrodziła się idea stworzenia miejsca, które będzie odpowiadało na potrzeby i wyzwania nowych czasów, środków, form i metod duszpasterstwa wśród młodzieży, odpowiedzialnych za formację młodzieży, a także dla tych, którzy chcą pracować „dla” i „z” młodzieżą. W tym celu powstało Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” Prowincji Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach.

Centrum od 18 lat kieruje swoją duszpasterską ofertę do szerokiego grona odbiorców: adresatami propozycji spotkań, dni skupień i rekolekcji jest młodzież młodsza (14-19 lat) i starsza (19-35 lat), ministranci, Młodzież Franciszkańska i grupy formacyjne. Wszystkie propozycje spotkań są nacechowane przybliżaniem duchowości franciszkańskiej oraz ukazywaniem jej aktualności we współczesnym świecie. Podstawowe cele Centrum skupiają się wokół tematu towarzyszenia młodemu człowiekowi na drodze wiary i rozeznania powołania oraz formacja animatorów, katechetów, kapłanów i wszystkich zainteresowanych duszpasterstwem młodzieżowo-powołaniowym.

W bieżącym roku FMCP „Trzej Towarzysze” obchodzi swoje 18-ste urodziny.

– Chcemy razem, w gronie rodzinnym, podczas Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu, podziękować dobremu Bogu za wspaniałe lata działalności FCMP „Trzej Towarzysze” oraz prosić o dalsze Boże błogosławieństwo. Po Mszy św. i adoracji chcemy rodzinnie kolędować z naszymi gośćmi – zespołem ALBO I NIE. Całość spotkania będzie transmitowana na naszym kanale na YT FCMP Trzej Towarzysze” – zapowiadają duszpasterze z Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego „Trzej Towarzysze”.

Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” Prowincji Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach w Polsce proponuje towarzyszenie w rozeznaniu drogi wiary w duchu św. Franciszka i św. Klary z Asyżu. Propozycja skierowana jest do młodych ludzi (nastolatków i młodych dorosłych), zarówno tych bliskich Kościołowi, jak i tych, którzy są już nieco „daleko” od wspólnoty kościelnej. Oprócz formacji młodych, formacyjny proces jest oferowany innym młodym duszpasterzom, animatorom (świeccy, zakonni, kapłani, katecheci, liderzy różnych grup i ruchów).

Do realizacji tych celów franciszkanie używają różnych metod pedagogicznych, koncentrując się na obecności wśród młodzieży poprzez różne spotkania modlitewne, szkolenia, pielgrzymki, zabawę itp. Szczególna przestrzeń poświęcona jest procesowi rozeznawania powołania dzięki ukazaniu wartości i znaczenia każdego rodzaju powołania: do życia w rodzinie, życia konsekrowanego i kapłaństwa. Poświęcony jest temu autorski program: „Siedem etapów rozeznawania powołania”.

– Jako duszpasterze młodzieżowo-powołaniowi cieszymy się ogromnie, gdy „nasza” młodzież dokonuje słusznych wyborów. Staramy się również towarzyszyć i pomagać tym, którzy przeżywają trudności w swoim młodym życiu. Po wielu latach działalności naszego Centrum widzimy jak młodzież dorasta. Błogosławimy ich związki małżeńskie, chrzcimy dzieci, towarzyszymy powołanym do życia zakonnego lub kapłańskiego. Ogromną radością jest również to, że to sama młodzież zaczyna tworzyć atmosferę naszego Centrum, często nazywając to miejsce „domem”. I staje się za niego odpowiedzialna – tłumaczą duszpasterze z FCMP „Trzej Towarzysze”.

Poniżej udostępniamy harmonogram obchodów.

18:15 – oficjalne rozpoczęcie Jubileuszu
18:30 – Eucharystia dziękczynna za 18 lat FCMP „Trzej Towarzysze”

Po Eucharystii nastąpi Adoracja Najświętszego Sakramentu i rodzinne kolędowanie z zespołem ALBO I NIE. Spotkanie odbędzie się w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie, przy ul. Franciszkańskiej 1. Całość wydarzenia będzie transmitowana w tym miejscu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa