Nietrzeźwi kierowcy znów pojawili się na chorzowskich drogach

Nietrzeźwi kierowcy znów pojawili się na chorzowskich drogach

Niestety pomimo szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, funkcjonariusze nadal spotykają nietrzeźwych kierowców. Tylko od początku roku chorzowscy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących i dwóch pod wpływem narkotyków.

– Kierowco pamiętaj – jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest równie niebezpieczna jak jazda pod wpływem alkoholu i zagrożona tą sama karą – przypomina Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków, policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety, praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym, a coraz częściej również tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Tylko od początku roku chorzowscy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących i dwóch pod wpływem narkotyków.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego chorzowskiej Komendy cyklicznie działają na drogach miasta w ramach akcji „Trzeźwość”. Funkcjonariusze dokonują pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu. Poza tym, korzystają także z nowoczesnych urządzeń do wykrywania narkotyków w organizmie. Urządzenia Drug Read w bardzo krótkim czasie weryfikują, czy kontrolowana osoba zażywała wcześniej środki odurzające. Tak też było w tym przypadku. Po przeprowadzeniu badania kierowcy okazało się, że prowadził on samochód będąc pod wpływem amfetaminy. Przeprowadzane systematycznie działania mają również na celu zmniejszenie liczby wypadków i kolizji, powstałych na skutek prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

– Nietrzeźwi oraz będący pod wpływem narkotyków użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego – przypomina KMP w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa