Reklama:


Pobiegną by zadbać o pamięć ofiar KL Auschwitz-Birkenau

Pobiegną by zadbać o pamięć ofiar KL Auschwitz-Birkenau

Przed nami II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, które prowadzili w styczniu 1945 roku niemieccy naziści w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau.

Startujący w czwartek 21 stycznia II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju ma na celu upamiętnienie 76 rocznicy marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice. Do głównych organizatorów zeszłorocznych, chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, w tym roku dołączył Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Zeszłoroczna akcja odbiła się w kraju szerokim echem. Jeden z jej pomysłodawców, Adam Lichota nauczyciel w ZST nr 2 im. Mariana Batko i I ULO im. Juliusza Słowackiego, za zorganizowanie biegu został nominowany do prestiżowej, ogólnopolskiej nagrody BohaterOn.

W tym roku wydarzenie, ze względów epidemiologicznych, będzie posiadać odmienną od zeszłorocznej formę. Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic przy wsparciu policjantów Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. Tegoroczne wydarzenie w sporej części zostanie przeniesione do Internetu. W czwartek 21 stycznia, nauczyciele z wyżej wymienionych miast, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, obowiązujących wówczas w kraju, przemierzą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc, wzorem zeszłorocznej edycji, dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie, symbolicznym ogniem pokoju, pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu.

W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego uda się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat, pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku. Od 22 do 24 stycznia, relację z biegu na trasie Oświęcim – Gliwice, w postaci dziewięciu specjalnie przygotowanych na tę okazję odcinków filmowych, będzie można śledzić na portalu facebookowym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Odcinki filmowe będą obok relacji, ładunkiem wiedzy na temat marszów śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w: Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju. Każdy z odcinków opatrzony będzie pytaniami konkursowymi z atrakcyjnymi nagrodami.

W dniu 28 stycznia 2021 roku, w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy, chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, odbędzie się sesja popularnonaukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem projektu z premierą filmowego reportażu, okazją do ogłoszenia i wręczenia nagród konkursowych oraz z planowanym spotkaniem z jednym ze świadków historii. Konferencja będzie miała charakter hybrydowy lub w całości online, w zależności od epidemiologicznej sytuacji w kraju.

– Zapraszamy wszystkich do udziału w naszym projekcie, by uczcić pamięć wszystkich, którzy w mroźne styczniowe dni 1945 roku, zostali zmuszeni pod karą śmierci przez niemieckiego okupanta do morderczych marszów – apelują organizatorzy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości