Był Rijad i Dubaj. Teraz w Chorzowie wybudują metro dla różowego miasta

Wizualizacja metra dla TuluzyMateriały Alstom

Władze Tuluzy, które popularnie zwane jest różowym miastem, zdecydowały o przyznaniu koncernowi Alstom zamówienia o wartości prawie 470 mln euro na projekt, budowę i konserwację trzeciej, 27-kilometrowej linii metra –Toulouse Aerospace Express.

Istotny wkład w realizację tego wyjątkowego projektu będzie miał Zakład Alstom Konstal S.A. w Chorzowie. Zakład będzie odpowiedzialny za część projektowania, całość produkcji, testów seryjnych, uruchomienie oraz transport i gwarancje 28 składów pociągów składających się z dwóch wagonów każdy (z opcją rozszerzenia na dodatkowe 25 pociągów). To trzeci, po sukcesie zamówień dla Rijadu i Dubaju, projekt chorzowskiego zakładu Alstom dotyczący metra.

Alstom Konstal S.A. wyprodukuje dla trzeciej linii metra w Tuluzie pociągi Métropolis. To znane pociągi, obecne na rynku od 15 lat. Już w 2013 roku Alstom wyprodukował takie dla Budapesztu. Były to pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej automatyczne pociągi bez kierowcy. Podobne jeżdżą w Amsterdamie.

– Doświad­czenia podróżujących pasażerów będą przyjemniejsze dzięki klimatyzacji i systemom wyciszenia akustycz­nego, oświetleniu LED, które dostosowuje się do warunków podróży, jak również zintensyfikowanej filtracji powietrza. Zastosowanie powłok antybakteryjnych na uchwytach pozwoli zagwarantować większą higienę wnętrza – mówi Paweł Siwek, dyrektor zarządzający Alstom Konstal S.A.

Główna część zamówienia polega na zagwarantowaniu przewozu 5 000 pasażerów na godzinę w każdym kierunku z opcją rozszerzenia do 10 000. Zamówienie obejmuje wydajne, spraw­dzone rozwiązania systemowe Alstom: pociągi Metropolis, Urbalis 400 CBTC do pracy automatycznej oraz odwracalne podstacje energetyczne Hesop. W zakres kontraktu wchodzą również drzwi peronowe oraz dynamiczny system sygnalizacji obciążenia i system szybkiego układania torów Appitrack. Umo­wa obejmuje także sześcioletni okres konserwacji (z opcją rozszerzenia do 12 lat).

Po uwzględnieniu wszystkich opcji, wartość umowy osiągnie ostatecznie 713 mln euro. Linia składająca się z 21 stacji obsługiwać będzie pracowników sektora lotniczego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa