Maj w Chorzowie będzie miesiącem lekkoatletyki

Maj w Chorzowie będzie miesiącem lekkoatletyki

Mniej niż 100 dni pozostało do World Athletics Relays Silesia 2021, czyli lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet. Nieco ponad 3 tygodnie później odbędzie się druga wielka impreza, czyli 9 Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

Salto, stójka na rękach, gwiazda i pięć pompek – tak na konferencji prasowej zapowiadającej World Athletics Relays Silesia 2021 zaprezentowała się maskotka zawodów, Żyrafa Lunani, a swoją niezwykłą sprawność zawdzięcza niezwykłemu sportowcowi. Strój maskotki włożył tyczkarz Piotr Lisek, który został ambasadorem imprezy.

– Siła jest w drużynie a biało-czerwona drużyna jest jedna. Wprawdzie w pierwszy weekend maja wystartują w Chorzowie sami sprinterzy ale my – lekkoatleci reprezentujący konkurencje techniczne – bardzo mocno trzymamy kciuki za naszych kolegów z reprezentacji Polski. To przecież szansa dla nich na olimpijską kwalifikację – powiedział Piotr Lisek, rekordzista Polski i medalista Mistrzostw Świata.

Dopingować będą też pozostałe maskotki – Gepard Maji, Struś Sprinter i Lemur Julian. Wszystkie są zwierzętami śląskiego ZOO i na co dzień można je w nim odwiedzać. Przy wybiegach każdego z nich, zamieszczona będzie informacja na temat zwierzęcia – maskotki oraz samej imprezy. Silesia21 wszystkie cztery zwierzęta objęła opieką. Maji, Sprinter i Julian podobnie jak Żyrafa Lunani także doczekają się kostiumów stworzonych na ich podobieństwo i w czwórkę będą zabawiały uczestników zawodów.

Same zawody zabawą nie będą, bo zapowiada się bardzo poważna rywalizacja. Silesia21 to ostatnia szansa na olimpijską kwalifikację i pierwsza okazja do zdobywania biletów na Mistrzostwa Świata, które w 2022 roku odbędą się w Eugene w Oregonie. Zawody niezwykle ważne także dla polskich sprinterów. O ile damski zespół 4x400m i mieszany 4x400m olimpijskie paszporty już ma, o tyle obie polskie sztafety 4x100m oraz męska drużyna 4x400m o igrzyska cały czas walczą.

– Lekkoatleci na naszym obiekcie będą mieli możliwość wywalczenia kwalifikacji na najważniejsze światowe imprezy. To dla nas dodatkowa motywacja. Chcemy stworzyć sportowcom jak najlepsze warunki, by mogli walczyć o założone cele, realizować swoje marzenia właśnie na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym. Mamy świadomość, że im lepiej te zawody zorganizujemy tym większą szansę będziemy mieli na kolejne wielkie, światowe imprezy w naszym regionie – powiedział Bartłomiej Kowalski, dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy.

Areną mistrzostw będzie Stadion Śląski czyli Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, który w tym roku święci jubileusz 65-lecia istnienia. Chociaż większość kibiców kojarzy go ze spektakularnymi występami polskich piłkarzy czy mistrzostwem świata żużlowca Jerzego Szczakiela to Kocioł Czarownic gościł też wiele wydarzeń lekkoatletycznych. Jeszcze w latach 60-tych XX wieku na żużlowej wówczas bieżni rywalizowała najwybitniejsza polska sportsmenka Irena Szewińska. Ba, wyrównała tu nawet Rekord Świata na 200m (22.7). Było to w 1967 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – Związek Radziecki. Dziś Śląski jest najnowocześniejszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce i dzięki temu gospodarzem imprez o zasięgu globalnym. Ten rok będzie szczególny dla obiektu – prócz World Athletics Relays Silesia21, w maju (ostatni weekend) na Śląsku odbędą się również Drużynowe ME (Polska broni tytułu mistrzowskiego z 2019 roku z Bydgoszczy) oraz Memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej – imprezy zaliczane do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour.

– Stadion Śląski ma aspiracje być jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych świata. Organizacja MŚ sztafet jest pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu. Przez lata byłem trenerem lekkoatletycznym i z całą stanowczością mogę zapewnić, że biegi sztafetowe, które będą 1 i 2 maja królować na Stadionie Śląskim, to jedne z najbardziej efektowych i emocjonujących punktów każdych zawodów lekkoatletycznych – podkreśla prezes stadionu Jan Widera.

Ambasadorami obu majowych imprez czyli World Athletics Relays Silesia21 oraz Drużynowych Mistrzostw Europy zostali mistrzyni Europy w biegu na 400m i podpora sztafety 4x400m Justyna Święty-Ersetic, najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, wspomniany tyczkarz – medalista MŚ, rekordzista Polski – Piotr Lisek a także czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

– Śląsk wybrałem w zeszłym roku. Jestem dumny, że mogę być ambasadorem sportu śląskiego i reprezentować AZS AWF Katowice. Startując jeździmy po całym świecie. Ale drugiego takiego miejsca nie ma. Nie ma takiego stadionu, na którym w jednym roku odbywałoby się tyle ważnych imprez. Pokazujemy, że można, nawet w trudnych czasach pandemii – powiedział Paweł Fajdek.

Zarówno zawodnikom jak i organizatorom marzy się, aby na trybunach mogli zasiąść kibice. Bilety będą przygotowane i na World Athletics Relays Silesia21 i na Drużynowe ME. Wszystko odbędzie się oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Obie wspomniane imprezy odbędą się w maju tego roku: World Athletics Relays, lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet 1.05-2.05, a 9 Drużynowe Mistrzostwa Europy (superliga) 29.05-30.05.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa