Reklama:


Na czym polega optymalizacja kosztów i doradztwo zakupowe?

Na czym polega optymalizacja kosztów i doradztwo zakupowe?

Dla płynności finansowej przedsiębiorstwa i sprawnego zarządzania biznesem niemałe znaczenie ma operowania przychodami i wydatkami firmy. Obydwie strony finansów firmy są ważne, natomiast optymalizacja kosztów często jest znacznie prostsza do wprowadzenia niż znaczące podwyższenie przychodów. Jak zoptymalizować koszty w przedsiębiorstwie?

Zarządzanie kosztami firmy

Jak obniżyć koszty?

Zarządzanie kosztami firmy

Doradztwo zakupowe to niepodważalnie jedna z ważniejszych obecnie usług dedykowanych przedsiębiorstwom. W świetle niepewnej sytuacji gospodarczej, konieczności bardziej odpowiedzialnego zarządzania finansowymi przedsiębiorstwa, optymalizacja kosztów wydaje się zadaniem absolutnie niezbędnym do wykonania. Niezależnie, czy mowa o małej jednoosobowej działalności czy dużym przedsiębiorstwie. O ile jednak przy samodzielnym prowadzeniu biznesu stosunkowo łatwo jest zapanować nad wydatkami, o tyle średnie i większe przedsiębiorstwa mogą mieć z tym niemały problem. W takim przypadku pomoc ekspertów z zewnątrz, którzy nie tylko zidentyfikują problemy generujące większe koszty, lecz także pomogą w ich rozwiązaniu, proponując wdrożenie konkretnych modeli biznesowych optymalizujących koszty zakupów. Wiele z tego typu niedoskonałości, przeszacowanych wydatków można zidentyfikować samodzielnie, natomiast okazuje się, że bardzo często potrzebne jest jednak spojrzenie na organizację z zewnątrz. Ogromną zaletą doradztwa zakupowego jest bardzo konkretne nazywanie problemów i ich rozwiązywanie. 

Jak obniżyć koszty?

Outsourcing zakupów to jedno z coraz częściej wybieranych rozwiązań. Dział zakupów w tym modelu zostaje właściwie w całości przeniesiony do innego, zewnętrznego podmiotu. Po pierwsze, pozwala to odciążyć pracowników firmy i przekierować ich do istotniejszych – przede wszystkim z punktu widzenia generowania przychodów – zadań. Po drugie, outsourcing zakupów w dużej mierze przyczynia się do optymalizacji kosztów. Firmy zajmujące się taką działalnością mają często znacznie bardziej rozbudowaną i zoptymalizowaną bazę dostawców, co pozwala im zaproponować klientowi docelowemu znaczne obniżenie kosztów związanych z zakupem konkretnych materiałów, usług, urządzeń. W ten sposób outsourcing zakupowy pozwala zredukować koszty przy zachowaniu dotychczasowej jakości zakupów. 

Koszty, które generuje przedsiębiorstwo nie wynikają jednak wyłącznie z dokonywanych zakupów. Przy procesach optymalizacji bardzo ważnym zagadnieniem dla sporej grupy firm jest optymalizacja procesów. Ich mniejsza niż możliwa do uzyskania efektywność, zbyt duża ilość błędów, niepełne wykorzystanie (i związane z tym marnotrastwo) materiałów, podwyższone w związku z tym koszty energii i pracy ludzkiej mogą przyczyniać się do problemów z płynnością finansową lub uzyskaniem zadowalających wyników. W tym przypadku również warto zwrócić się o pomoc do zewnętrznych ekspertów, którzy pomogą wskazać słabsze punkty procesu, źródła niższej efektywności i podpowiedzą, jak sobie z tym problemem poradzić. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości