Reklama:


Odzież robocza. Co warto wiedzieć w zakresie BHP?

Odzież robocza. Co warto wiedzieć w zakresie BHP?

Jak wiadomo to do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej. Co ciekawe przepisy BHP dopuszczają wyjątki od tej reguły. Ponadto przepisy BHP ściśle określają jaka odzież robocza, powinna znaleźć się na wyposażeniu konkretnego zakładu pracy i jaka odzież ochronna jest wymagana w konkretnej branży.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Odzież robocza– jakie kwestie precyzowane są w zakresie BHP
  • Co według przepisów prawa kwalifikowane jest jako odzież robocza

Odzież robocza to w ogólnym rozumieniu ubrania oraz dodatki, które mają za zadanie ochronę pracownika podczas wykonywania obowiązku pracy. Ma zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy.

Co należy rozumieć pod pojęciem odzieży roboczej?

Odzież robocza to, według definicji, nie tylko odzież ochronna, ale także odzież określana mianem odzieży reprezentatywnej. W myśl polskich przepisów prawa odzież bhp powinna spełniać określone kryteria. Odzież ochronna ma być ubraniem zapewniającym pełen komfort użytkowania o każdej porze roku i chronić pracownika przed czynnikami zewnętrznymi, tj. nie przemakać, chronić przed zimnem, chronić przed wysokimi temperaturami. Przepisy BHP określają nawet materiał, z którego powinny zostać wykonane ubrania robocze. Materiałem dominującym w składzie ubrań roboczych powinna być bawełna. Ten przepis pozwala producentom odzieży roboczej na określone wyspecjalizowanie produkcji. Powoduje to także głębszą specjalizację rynku, ponieważ powstają dzięki temu dedykowane sklepy, sprzedające wyłącznie odzież BHP.

Czy strój roboczy to odzież ochronna?

Wszystkie tak naprawdę zależy od branży. Dla przykładu w hotelu lub SPA strój roboczy nie będzie uznawany za odzież ochronną. Za strój roboczy uznaje się mundurek recepcjonistki czy ubrania robocze pokojówki lub kucharza. Natomiast w branży takiej jak budowlana, ubrania robocze będą jednocześnie strojem ochronnym. Z tego względu, że pracownicy zatrudnieni w budownictwie pracują w szczególnych warunkach i ich odzież ochronna musi spełniać określone w przepisach normy. Chronić przed zimnem, wspomagać widoczność pracownika, ochraniać konkretne części ciała. Nie da się ukryć, że jako odzież roboczą zakwalifikujemy kilka rodzajów strojów roboczych. W każdej z kategorii znajdziemy ubrania innego typu o zupełnie innym przeznaczeniu.

Kto dostarcza odzież roboczą?

Przede wszystkim to pracodawca ma obowiązek dostarczania odzieży ochronnej. Tyczy się to sytuacji, kiedy odzież robocza jest niezbędna do wykonywania obowiązków pracowniczych i w sytuacjach, kiedy odzież ta szybko się brudzi lub ulega zniszczeniu. W rzeczywistości sytuacje te wzajemnie się przenikają, a dobrym przykładem są takie sektory gospodarki jak budownictwo czy przemysł spożywczy. W obu tych przypadkach odzież BHP dostarcza pracodawca ze względu na konieczność jej noszenia oraz fakt, że należy ją często wymieniać.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości