Złożyli hołd ofiarom KL Auschwitz-Birkenau

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej udało się przeprowadzić II edycję Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju.Fot.: materiały Organizatora.

Dobiegł końca II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Nauczyciele pokonali historyczną trasę Oświęcim – Gliwice, a uczniowie w Internecie odpowiadali na konkursowe pytania. Całość zakończyła gala w ZST nr 2 w Chorzowie. W ten sposób upamiętniono 76 rocznicę marszu śmierci Oświęcim-Gliwice.

Grupa 4 nauczycieli (3 osoby z Chorzowa, 1 z Gliwic) pokonała całą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. Na różnych etapach biegu wspierali ich nauczyciele z Mikołowa, Bierunia i Lędzin.

Dodatkiem do projektu edukacyjno–sportowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, był konkurs historyczny organizowany w celu zapoznania się z historią marszów śmierci z Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego. W ramach konkursu wyemitowano dziewięć filmów dotyczących marszów śmierci ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu połączyli światłem pokoju.

???Trzeci dzień wirtualnego Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju rozpoczęto ???

Opublikowany przez Bieg Pamięci ze światłem pokoju 76r. Niedziela, 24 stycznia 2021

W auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, w czwartek 28 stycznia 2021 roku, odbyła się również sesja popularno–naukowa, która podsumowała II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju.

W trakcie spotkania, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego, wspominano zeszłoroczną edycję, wysłuchano wykładu „Śladami marszów śmierci” dr Piotra Hojki z wodzisławskiego muzeum oraz wręczono nagrody laureatom wirtualnego Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju i około projektowych konkursów: literackiego, plastycznego i fotograficznego.

Szczególnym punktem spotkania było połączenie się na żywo ze świadkiem historii, byłą więźniarką oświęcimską Panią Barbarą Wojnarowską – Gautier, dziś stojąca na czele społecznego ruchu Komitet 14 czerwca. Zebrani na auli, ale i również Ci śledzący relację w Internecie, mogli wysłuchać wzruszającej relacji i przesłania do młodzieży, wzywającego do pamiętania i rozpowszechniania historii obozu oświęcimskiego.

Laureaci konkursów otrzymali szereg interesujących nagród dzięki wsparciu Starostwa Bieruńsko – Lędzińskiego, Urzędom Miast: Bieruń, Mikołów i Chorzów, sołectwu Przyszowice, gminie Gierałtowice oraz Instytutowi Pamięci Narodowej w Katowicach. Nagrodę specjalną dla najwytrwalszego i najuważniejszego uczestnika wirtualnego Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, którym została Julia Strzelczyk z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. j. Słowackiego w Chorzowie, ufundował Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

Organizatorami wydarzenia był Zespół Szkół Techniczny nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa