Chorzowskie święto teatru amatorskiego. Przed nami jubileuszowa edycja festiwalu

Chorzowskie święto teatru amatorskiego. Przed nami jubileuszowa edycja festiwalu

3 warianty prezentowania prac, 4 kategorie, 3 grupy wiekowe, oraz konkursy na etiudę filmową oraz na plakat i scenariusz teatralny. To wszystko w ramach zbliżającej się X edycji Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego FARA (dawniej Festiwalu Małych Form Artystycznych).

Przez 9 poprzednich edycji na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury zostało wystawionych już kilkaset spektakli, a wielu laureatów profesjonalnie zajmuje się teatrem. W tym czasie festiwal od małej, miejskiej imprezy rozrósł się do wydarzenia o zasięgu międzynarodowym.

– Jak każdy z Was, My również marzymy o normalności, o spotkaniach teatralnych. Dlatego w tym roku również postanowiliśmy, że X FESTIWAL AMATORSKIEGO RUCHU ARTYSTYCZNEGO na pewno się odbędzie. Jesteśmy zmuszeni trochę go zmodyfikować, dlatego bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem – informuje Chorzowskie Centrum Kultury.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, festiwal odbędzie się w trzech wariantach. Pierwszy to spektakle prezentowane na deskach ChCK (w kategoriach: spektakl teatralny, monodram, teatr tańca i teatr trzeciej drogi – w każda z nich dla trzech grup wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli).

Drugim wariantem będą spektakle zarejestrowane na nośnikach. Prezentacje realizacji, które przeszły do I etapu odbędą się w kwietniu na kanale YouTube ChCK. Podczas II etapu zakwalifikowane spektakle zostaną wyświetlone w Kinie Grajfka w ChCK (czerwiec, dokładny termin zostanie podany po eliminacjach I etapu).

Trzeci wariant, międzynarodowe prezentacje, to kategoria dla grup polonijnych działających poza granicami naszego kraju. Po raz pierwszy, dzięki współpracy z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, do udziału w festiwalu zaproszeni zostali Polacy z Ukrainiy, Białorusi i Litwy oraz środowiska polonijne z m.in.: Niemiec, Węgier, Austrii i Rumunii.

Ponadto, w ramach X Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego odbędzie się konkurs na etiudę filmową („Pokaż, o czym chcesz rozmawiać”), konkurs na plakat spektaklu, który będzie prezentowany w ramach festiwalu oraz konkurs na scenariusz sztuki teatralnej (temat dowolny).

Gala X Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego połączona z tradycyjnym wręczeniem nagrody „Chorzowskie Szekspiry” odbędzie się 18 czerwca. Laureatami nagrody „Chorzowskie Szekspiry” poprzednich edycji są: Dariusz Miłkowski (2017), Robert Talarczyk (2018), Mirosław Neinert (2019), Sergiusz Brożek (2020).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości