9999 metrów do pokonania. Nowy bieg w dobrej sprawie

9999 metrów do pokonania. Nowy bieg w dobrej sprawie

Po raz pierwszy w historii, wystartowały zapisy na bieg charytatywny „Biegam z czystą przyjemnością”. Nowe wydarzenie na biegowej mapie Polski ma dwie misje: pierwszą z nich jest edukacja sportowców amatorów o negatywnych skutkach brania dopingu, a drugą – pomoc sportowcom po kontuzjach.

Bieg odbędzie się na dystansie 9999 metrów i nie ma wyznaczonego limitu czasu. Główną ideą jest promocja zdrowego i mądrego podejścia do aktywności fizycznej. Trasę można przejść, przebiec, a osoby z niepełnosprawnością mogą ją przejechać na wózku. Tegoroczny limit uczestników wynosi 999. Startować można od 9 kwietnia od 9:00 do 11 kwietnia do 21.00 w dowolnym miejscu na świecie lub na trasach wyznaczonych przez organizatorów. Trasy powstają między innymi w: Chorzowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Olsztynie, Częstochowie, a także w Stalowej Woli i Warszawie. Poniżej udostępniamy chorzowską trasę biegu, ze startem i metą przy Stadionie Śląskim.

W bieganiu z czystą przyjemnością dominuje cyfra „9”. Ma to silny związek z powstaniem Światowej Agencji Antydopingowej w 1999 roku, której powstanie było milowym krokiem w walce o zdrowie, życie i rywalizację na równych zasadach sportowców na całym świecie. Aby wziąć udział w wydarzeniu i zostać sklasyfikowanym należy pobrać aplikację mobilną STS Timing i wybrać z listy wydarzeń bieg: „Biegam z czystą przyjemnością”, lub poprzez inne urządzenie/aplikację rejestrującą np. Strava, czy zegarek z GPS. Zapisać można się także poprzez link. Wydarzenie odbędzie się w formie biegu wirtualnego oraz możliwych spotkań „na żywo” z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych Ministerstwa Zdrowia.

Edukowanie i pomaganie to dwa główne cele wydarzenia. Zebrane środki z opłat startowych zostaną w całości przekazane na cel charytatywny. Środki finansowe pomogą młodym sportowcom u progu swojej kariery, którzy ulegli kontuzji i teraz zmagają się z długoterminową rehabilitacją. Wsparcie to jest szczególnie istotne w czasie trwającej pandemii, ciągłych lockdown-ów i niezwykle utrudnionego dostępu do specjalistów. Pomoc w tak trudnych chwilach liczy się podwójnie, bo dodaje skrzydeł i motywacji do dalszej walki o marzenia.

Opłata startowa wynosi 29.99 zł, ale każdy uczestnik może przekazać dodatkową darowiznę. Na pakiet składają się dwa gadżety – pas na numer startowy z kieszonką Gato Sports, biegowe skarpety oraz certyfikat udziału w biegu. Każdy, kto ukończy bieg otrzyma specjalnie zaprojektowany medal.

Inicjatywę wspiera wielu polskich sportowców, wśród których są: Angelika Cichocka, Monika Pyrek, Joanna Jędrzejczyk, Tomasz Majewski, Marcin Lewandowski czy Arkadiusz Malarz.

– Zapraszam Was Wszystkich bardzo serdecznie na bieg charytatywny „Biegam z czystą przyjemnością”. Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi dokładnie 999, co wbrew pozorom wcale nie jest wiele. Także spieszcie się, zapisujcie się! Zapisy ruszają 9 marca. Ja pobiegnę, a Wy? – zaprasza Marcin Lewandowski, lekkoatleta i ambasador wydarzenia.

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Wychowanie przez Sport. Akcja odbywa się w ramach Światowego Dnia Czystego Sportu „Play True Day” pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa