Nowy sezon KajTeroza

Nowy sezon KajTeroza

KajTeroz, czyli system rowerów miejskich wrócił po przerwie zimowej na ulice Chorzowa. W niedzielę 21 marca na 46 stacjach pojawiło się 460 rowerów, z których ponownie mogą korzystać mieszkańcy.

Stacje znajdują się w sprawdzonych i znanych chorzowianom lokalizacjach. Poza standardowymi rowerami do dyspozycji użytkowników KajTeroza są również pojazdy cargo, z fotelikami dziecięcymi i rowerki dziecięce.

– Zeszły rok, pomimo pandemii i przełożeniu terminu startu sezonu 2020, przyniósł nam sto tysięcy wypożyczeń. Wszyscy pamiętamy natomiast ponad 276 tysięcy wypożyczeń w roku 2019. To pokazuje, że chorzowianie chętnie korzystają z rowerów czy to w celach rekreacyjnych, czy transportowych – zauważa Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

W poprzednich latach najpopularniejsze były stacje w Parku Śląskim, w okolicach Parku Róż, a także te zlokalizowane przy Rynku i w Chorzowie Batorym. Średni czas przejażdżki po Chorzowie wynosił ok. 27 minut. Dniem z największą liczbą przejazdów był 17 maja – wypożyczono wtedy rowery aż 1341 razy.

Warto pamiętać, że rower jest jednym z najbezpieczniejszych i najzdrowszych środków transportu w czasach pandemii. Jest realizowany na świeżym powietrzu, pojedynczo, w dystansie do innych. Ponadto operator rowerów – firma Nextbike – codziennie dezynfekuje rowery.

– Rower miejski to bardzo ważny element transportu publicznego – dzięki swojej indywidualności pozwala zachować tak niezwykle istotny w dzisiejszych czasach dystans społeczny. Jako spółka dbamy o bezpieczeństwo naszych użytkowników, np. codziennie dezynfekując rowery podczas ich kontroli na mieście – nasze jednoślady wciąż są najbezpieczniejszym elementem komunikacji zbiorowej – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Jednocześnie warto pamiętać, mimo wszystko, o środkach bezpieczeństwa w związku z trwającą pandemią, czyli o myciu lub dezynfekcji rąk przed i po korzystaniu ze wspólnego roweru.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa