Wzmożone kontrole dotyczące respektowania przepisów sanitarnych

Wzmożone kontrole dotyczące respektowania przepisów sanitarnych

Policjanci od początku epidemii kontrolują sposób realizowania obowiązujących przepisów sanitarnych. Te, które aktualnie obowiązują w całym kraju, nie są niczym nowym, jednak Komenda Miejska Policji w Chorzowie po raz kolejny apeluje ich przestrzeganie.

Aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem, musimy używać maseczek ochronnych. Stosowane do tej pory przyłbice, chusty czy szaliki mogą być wciąż noszone, ale jako dodatkowy środek ochrony, poza maseczką. Zasada ta obowiązuje zarówno w przestrzeni publicznej- na ulicach, placach czy deptakach- jak i w sklepach. Ważne, aby używać maseczki w sposób właściwy- musimy mieć dokładnie zasłonięte usta, jak i nos. Nic nie daje maseczka noszona na brodzie, odsłanianie nosa nie zatrzymuje transmisji wirusa.

– Czas pouczeń i przypominania o obostrzeniach już minął. Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy oraz ograniczenia reagując na łamanie obowiązujących przepisów związanych z pandemią koronawirusa – informuje Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami na ulicach, w sklepach i środkach komunikacji miejskiej prowadzonymi przez mundurowych i pracowników inspekcji sanitarnej.

– Osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej, a przez to odciążenie służby zdrowia – deklaruje KMP w Chorzowie.

Policja przypomina również o obowiązkowym zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i sugeruje częste wietrzenie pomieszczeń. Dodatkowo można zainstalować aplikację STOP COVID ProtegoSafe, która powiadamia o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa