Reklama:


Monika Hojnisz-Staręga będzie współpracować z legendą sportów zimowych

Monika Hojnisz-Staręga będzie współpracować z legendą sportów zimowych
Monika Hojnisz-Staręga będzie współpracować od przyszłego sezonu z Justyną Kowalczyk-Tekieli, która została dyrektorem sportowym Polskiego Związku BiathlonuFot. Dmitriy Yevenko/PZBiath / Materiały prasowe PZBiath

Zaskakujący transfer! Justyna Kowalczyk-Tekieli, przed laty wybitna biegaczka narciarska, została dyrektorem sportowym Polskiego Związku Biathlonu. Ma aktywnie wspierać kadry narodowe, w tym kadrę kobiet, w której od lat występuje Monika Hojnisz-Staręga.

W Polskim Związku Biathlonu nastały wielkie zmiany. Jak już informowaliśmy, powołano nowego trenera kadry narodowej. Chorzowianin Adam Kołodziejczyk (w ubiegłym sezonie dyrektor sportowy w PZBiath) poprowadzi zarówno reprezentację kobiet, jak i mężczyzn, a w pracy pomagać mu będzie Agnieszka Cyl, była reprezentantka Polski, na co dzień trenerka młodzieży w UKS Biathlon Chorzów.

Czytaj także: Chorzowianie przejmują stery w biathlonowej reprezentacji Polski

Kolejna decyzja personalna odbiła się szerokim echem w polskim sporcie. Po tym, jak Kołodziejczyk wrócił do pracy szkoleniowej, zwolniła się funkcja dyrektora sportowego. To miejsce zajmie Justyna Kowalczyk-Tekieli!

Legendarna zawodniczka święciła przed laty wiele sukcesów w biegach narciarskich. Zdobyła pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote – na 30 km stylem klasycznym w Vancouver (2010) i na 10 km stylem klasycznym w Soczi (2014). Dwukrotnie sięgała po mistrzostwo świata, a czterokrotnie wywalczyła Kryształową Kulę w Pucharze Świata. Po zakończeniu kariery była asystentką trenera w kadrze biegaczek narciarskich. Teraz przyjęła propozycję z PZBiath i spełniać się będzie w nowej dyscyplinie.

Jak poinformował prezes związku Zbigniew Waśkiewicz, Kowalczyk-Tekieli będzie „aktywnym dyrektorem”.

– Ma zamiar jeździć na zgrupowania i na zawody po to, by wspierać trenerów. W swej pracy skupi się głównie na kadrze seniorów oraz kadrze młodzieżowej. Mam nadzieję, że w przypadku kobiet będzie wsparciem dla trenera Kołodziejczyka w najtrudniejszych chwilach – powiedział Waśkiewicz na stronie Polskiego Związku Biathlonu.

To zaś oznacza, że z rad dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej korzystać będzie m.in. liderka kadry biathlonistek, chorzowianka Monika Hojnisz-Staręga.

– Wierzę, że jestem w stanie pomóc biathlonistom w części biegowej. Obserwowałam ich wielokrotnie, gdy przez wiele lat trenowaliśmy w tych samych miejscach i myślę, że niektóre sugestie mogą przynieść pozytywny skutek. Mam nadzieję, że wspólnie zbudujemy takie zaufanie, które pozwoli na bliską współpracę. Bardzo się cieszę, że trener Aleksander Wierietielny zadeklarował mi pełną pomoc w pracy. To doświadczenie, z którego młodzi trenerzy, jeśli tylko zechcą, będą mogli czerpać garściami – podkreśliła Kowalczyk-Tekieli na biathlon.com.pl.

Wspomnieliśmy już o Monice Hojnisz-Starędze. Dla chorzowianki miniony sezon był mniej udany w porównaniu z dwoma poprzednimi (w których była 10. i 12. zawodniczką w stawce). W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajęła 33. miejsce (z 237 pkt.).

Zawodniczka AZS AWF Katowice wywalczyła za to złoty medal mistrzostw Europy w Dusznikach-Zdroju, w biegu indywidualnym. A na zakończenie sezonu (także w Dusznikach-Zdroju) dorzuciła do kolekcji dwa tytuły mistrzyni Polski – w biegu indywidualnym i w sprincie.

Przypomnijmy, że w kolejnym sezonie imprezą docelową dla biathlonistów będą igrzyska w Pekinie (4-20 lutego 2022 r.). Hojnisz-Staręga ma szansę na trzeci olimpijski występ – po Soczi (2014) i Pjongczangu (2018).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości