Reklama:


Chorzów zyskał nowy zabytek. To schron przy ul. Katowickiej

Chorzów zyskał nowy zabytek. To schron przy ul. Katowickiej
Schron bojowy nr 5 przy ul. Katowickiej.Fot.: slaskie.travel.pl

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach potwierdził wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego ciężkiego schronu bojowego (nr 5) przy ul. Katowickiej w Chorzowie. Obiekt stanowił element Punktu Oporu „Łagiewniki” Obszaru Warownego „Śląsk”.

Decyzja w tej sprawie zapadła 25 lutego i uprawomocniła się 16 marca. O sprawie poinformowało chorzowskie koło Stowarzyszenia na rzecz zabytków fortyfikacji Pro Fortalicium, które od dwóch dekad opiekuje się obiektem.

Stało się. „Decyzją z dnia 25.02.2021 […] wpisano do rejestru zabytków nieruchomość […] ciężki schron bojowy…

Opublikowany przez Pro Fortalicium Koło Terenowe „Chorzów” Środa, 31 marca 2021

Schron jest elementem grupy umocnień składających się na Punktu Oporu „Łagiewniki”. Jego zadaniem była ochrona osiedla Łagiewniki (dzisiaj dzielnicy Bytomia) od strony niemieckiej granicy. Zaczęto go budować w 1936 roku i przez kolejne lata rozbudowywano wzmacniając poszczególne odcinki. Budowa trwała aż do samego wybuchu II wojny światowej, w trakcie której uległ częściowemu zniszczeniu.

Prace nad ponownym zagospodarowaniem schronu nr 5 rozpoczęto w 2001 roku od wykonania projektu zagospodarowania przez Stowarzyszenie Pro Fortalicium. Urząd Miasta Chorzów po jego zatwierdzeniu zabezpieczył schron przed dalszą dewastacją zamykając wnętrze i porządkując najbliższe otoczenie. Doprowadzono również energię elektryczną i założono instalację oświetleniową wewnątrz do końca 2002 roku. Stowarzyszenie oficjalnie otrzymało klucze do obiektu od Prezydenta Miasta Chorzów w dniu 17 lipca 2003 roku, co zapoczątkowało remont jego wnętrza w celu udostępnienia dla zwiedzających. Od 2009 roku jest on regularnie udostępniany dla zwiedzających wraz z sukcesywnie rozwijaną ekspozycją, również w czasie Nocy Muzeów.

Ze szczegółową historią obiektu można zapoznać się na stronie Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa