Dziś wieczorem wróci pełen ruch kolejowy wstrzymany po świątecznym wypadku

Dziś wieczorem wróci pełen ruch kolejowy wstrzymany po świątecznym wypadku
Przejazd kolejowy przy ul. Strzelców BytomskichFot.: M. Banduch

Na trasie Chorzów Stary – Chorzów Miasto dziś przed godziną 12:00 przywrócono na jednym torze ruch pociągów prowadzonych lokomotywami spalinowymi. Pełne przywrócenie ruchu nastąpi wieczorem, ok. godziny 19:00. To efekt intensywnych prac w nocy.

Na drugim torze pracują trzy pociągi sieciowe. Wywieszana jest sieć trakcyjna na wybudowanych konstrukcjach. Po zakończeniu i sprawdzeniu prac, pociągi pojadą trakcją elektryczną po dwóch torach. Kursy będą już bez zastępczej komunikacji autobusowej.

Przy usuwaniu uszkodzeń sieci trakcyjnej na szlaku Chorzów Stary – Chorzów Miasto pracują ekipy techniczne i specjalistyczne maszyny. Konieczne było wydrążenie otworów i mocowanie nowych fundamentów, a także montowanie konstrukcji sieci trakcyjnej na zabudowanych palach. Prace były prowadzone także nocą – równocześnie przy wszystkich konstrukcjach. Roboty są wykonywane w trudnych warunkach, gdyż tory położone są w przekopie, a obok znajdują się mury oporowe. Dojazd na miejsce zdarzenia możliwy jest tylko torem. Utrzymywana jest zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje o zmianach podawane są na stacjach i przystankach.

W poniedziałek 5 kwietnia ok. godziny 19:30 na szlaku Chorzów Stary – Chorzów Miasto, w obniżony słup sieci trakcyjnej wjechał pociąg relacji Tarnowskie Góry – Katowice. Nikt z podróżnych i obsługi pociągu nie został poszkodowany. W efekcie zdarzenia uszkodzone zostały 4 konstrukcje – tzw. półbramki sieci trakcyjnej oraz 400 metrów sieci. Przyczyną pochylenia słupa była ingerencja osób postronnych w konstrukcje sieci trakcyjnej. Komisja szczegółowo będzie analizować sytuację.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa