Reklama:


Renowacja parkowej rzeźby pokazała jej zagadkową historię

Renowacja parkowej rzeźby pokazała jej zagadkową historię

Kolejna rzeźba w Parku Śląskim została odnowiona. Zabytkowy „Perkoz” po wielomiesięcznych pracach konserwatorskich powrócił nad staw w Ogrodzie Bylinowym.

W czerwcu 2016 roku rzeźba została uszkodzona poprzez konar odłamany z pobliskiej wierzby i nie mogła być dłużej eksponowana. W tym roku udało się ją nie tylko przywrócić na swoje miejsce, ale także poddać fachowym pracom konserwatorskim.

Osoby dobrze znające tą rzeźbę zapewne zauważą zmiany w jej wyglądzie. Podczas prac zdjęto wszystkie wtórne reperacje z wykorzystaniem zapraw, którymi przed laty różne służby techniczne próbowały przedłużyć żywot Perkoza. Stwierdzono również, że rzeźba była kilkukrotnie przemalowana.

Teraz Perkoz jest smuklejszy i ma inny dziób niż ostatnio, ale najbardziej jak to było możliwe przypomina pierwotną rzeźbę. Zrekonstruowano charakterystyczny czub i bokobrody oraz dokładnie odtworzono skrzydła i krótki ogon.

Przeprowadzone analizy porównawcze z innymi rzeźbami artystów tworzących dla parku wskazują na podobieństwo z twórczością Tadeusza Sadowskiego – artysty urodzonego 19 kwietnia 1915 r. w Białymstoku, po wojnie mieszkającego w Bytomiu.

Figura na pewno została wykonana na zamówienie WPKiW około 1965 roku. Niestety nie zachował się dokument potwierdzający jej autorstwo. Na etapie wpisu do rejestru zabytków przypuszczano, że autorką jest znana animalistka, która w tym okresie tworzyła rzeźby także dla Parku – Anna Dębska. Jednak sama rzeźbiarka w kontaktach i korespondencji z WPKiW nigdy o tej rzeźbie nie wspomniała. Pracujący przy rzeźbie konserwatorzy, którzy również prowadzą prace przy rzeźbach Dębskiej, nie dopatrzyli się w Perkozie technik stosowanych przez tę artystkę.

Sadowski jest autorem aż 621 prac rzeźbiarskich. Był wszechstronnie uzdolniony plastycznie. Przygotowywał scenografie do kilku spektakli operowych. Tworzył także obrazy i grafiki. Interesował się również aranżacją wnętrz, przestrzeni publicznej, urbanistyką. Realizował wnętrza w bytomskich hotelach „Pionier” i „Bristol”. Był laureatem licznych nagród, wyróżnień i medali dla działacza w zakresie kultury.

W regionie wykonał wiele rzeźb, a dla Parku Śląskiego rzeźby fontannowe „Foki”, „Pelikany” i „Ryby” oraz „Dziewczynę z kwiatem” znajdującą się w okolicy Alei Różanej. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także w Szwajcarii, Kijowie i Charkowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości