KOSZ znowu w akcji. Drugoklasiści mogą wygrać dla szkoły stację do segregacji odpadów

KOSZ znowu w akcji. Drugoklasiści mogą wygrać dla szkoły stację do segregacji odpadów

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie ma szansę otrzymać edukacyjną stację do segregacji odpadów. Wszystko dzięki grupie KOSZ, która bierze udział w projekcie „Lekcja Nieśmiecenia” organizowanym przez Fundację Nasza Ziemia.

W SP nr 15 od ponad roku, działa grupa KOSZ, czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający. Inicjatorką powstania grupy jest nauczycielka, Agata Nowak. Należą do niej uczniowie obecnej klasy 2, a ich ubiegłoroczne działania ekologiczne opisaliśmy tutaj.

Dzieci nadal systematycznie wychodzą w teren sąsiadujący ze szkołą i zbierają odpady zalegające na chodnikach, trawnikach, krzewach. Wszystkie zebrane śmieci segregują i umieszczają w odpowiednich pojemnikach.

Teraz, w projekcie „Lekcja Nieśmiecenia” organizowanym przez Fundacja Nasza Ziemia, mają szansę otrzymać edukacyjną stację do segregacji odpadów. Aby tak się stało potrzebne są nasze głosy, które można oddawać w tym miejscu.

– Grupa jest dobrze widoczna, bo chodzi w odblaskowych kamizelkach z logo KOSZa, i słyszalna w okolicy, ponieważ zbierając śmieci, śpiewa piosenkę, która powstała w ramach akcji. Swoją aktywną postawą zarażają pozostałych uczniów szkoły, a nawet rodziców – tłumaczy Agata Nowak w opisie KOSZa na stronie konkursu.

Dzieci sprzątają miasto śpiewając autorski tekst do melodii z utworu „Bella ciao”, pieśni włoskich partyzantów antyfaszystowskich, którą na cały świat spopularyzowało wykorzystanie w znanym, hiszpańskim serialu produkcji Netflix’a – „Dom z Papieru”. Piosenki młodych ekologów można posłuchać poniżej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa