Chorzów gościł tęgie głowy. Wielki finał olimpiady z geografii w Słowaku

Olimpijczycy na chwilę przed rozpoczęciem zmagań.fot.: Paweł Mikołajczyk

19 osób z całego regionu wzięło udział w finale olimpiady astronomicznej, który odbył się w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego. To jedna z 14 szkół w całym kraju, które gościły olimpijczyków.

Egzamin pisemny wyłoni 25 laureatów. Będą mieli okazję wziąć udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która odbędzie się w sierpniu w Stambule.

Finaliści osiągnęli najlepsze wyniki w poprzednich etapach. W tym gronie znalazł się również Jakub Burda, uczeń UILO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, tegoroczny maturzysta.

– Finał składa się z trzech testów co roku. Chciałbym trafić na zadania obliczeniowe. Gdyby były temat związane z geografią fizyczną albo ekonomiczną to też byłbym zadowolony – mówił przed egzaminem uczeń Słowaka.

Błażej Ulman z Wyr był spokojny. To już trzeci finał, w którym brał udział (do ubiegłorocznego również się dostał ale w związku z pandemią, nie został zorganizowany). Podobnie do tematu podchodzi Stanisław Karpiński z Częstochowy.

– Najbardziej lubię geografię fizyczną. Lubię poznawać ciągi przyczynowo – skutkowe. Miło dowiadywać się nowych rzeczy – przyznał.

To już 4 wielki finał ogólnopolskiej olimpiady z geografii, który zostanie zorganizowany przez Słowaka. W 2009 roku chorzowskie liceum było również gospodarzem finału środkowo-europejskiej olimpiady geograficznej.

– Jest tutaj sporo nauk przyrodniczych. Bardzo dużo fizyki. Bardzo dużo matematyki i biologii, ale też sporo nauk ścisłych. Warto poznawać tę dziedzinę wiedzy – mówił Przemysław Fabjański, dyrektor UILO im. Juliusza Słowackiego.

Finaliści olimpiady otrzymują 100% wyniku z egzaminu przedmiotowego na maturze i wolny wstęp na niektóre kierunki studiów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa