Mieli zamknąć herbaciarnię. Chorzowianie nie chcą pozwolić im odejść

Mieli zamknąć herbaciarnię. Chorzowianie nie chcą pozwolić im odejść

Herbaciarnia Pai Mu Tan od 15 lat działa w centrum Chorzowa. Ze względu na zadłużenie spowodowane pandemią właściciele zdecydowali, że zamkną lokal. Gdy udostępnili tę informację w Sieci ruszyła fala wsparcia i zrzutka na ratowanie miejsca przy Rynku.

Główną przyczyną, która wpłynęła na decyzję o zamknięciu Pai Mu Tan, czyli kameralnej herbaciarni działającej przy ul. Stanisława Moniuszki 4, było zadłużenie czynszowe wobec Zakładu Komunalnego PGM Chorzów. PGM odrzucił prośbę przedsiębiorców o rozłożenie zadłużenia czynszowego na raty.

– Ktoś siedzący za biurkiem uznał, że był moment kiedy nie było lockdownu, mogliśmy płacić. Wypomniano nam, że korzystaliśmy z ulg, kiedy trwała przebudowa i remonty w centrum. Mimo, że mieliśmy poślizgi, spłacaliśmy je. Rok 2019 spłaciliśmy w całości. Faktury z 2020 są uregulowane do czerwca łącznie. Wsparcie, które otrzymaliśmy w międzyczasie zostało przeznaczone na zapłatę ZUS, opłat stałych, podatku od nieruchomości itd. – tłumaczą właściciele Pai Mu Tan.

Właściciele postanowili opisać sprawę na facebookowym profilu Herbaciarni i jednocześnie poinformować o zamknięciu lokalu.

EDIT: Kochani wczoraj był mrok, to co się zadziało po publikacji tej informacji, przerosło nasze wszelkie wyobrażenia….

Opublikowany przez Herbaciarnia Pai Mu Tan Czwartek, 15 kwietnia 2021

Pod opublikowaną informacją pojawiły się dziesiątki komentarzy ze słowami wsparcia i prośbami o niepoddawanie się.

– NIE MOŻECIE się poddać. Jak tylko otworzycie, w szybkim czasie odrobicie straty.

– Załóżcie zbiórkę- ludzie pomogą!!!! Poskładamy się.

– Zorganizujcie zbiórkę, myślę, że ludzie się dorzucą. Mnóstwo ludzi z całego śląska zna Pai Mu Tan! Nie można zamknąć Naszej Herbaciarni!

– Ja też się dorzucę, jestem na działalności od 30lat i wiem jak to jest. Raz na wozie… Pozdrawiam i życzę powodzenia

– Super klimat! Wspomnienia pierwszych randek… Walczcie, jestem za zbiórką.

Presja społeczna sprawiła, że właściciele podjęli się próby ratowania lokalu. Pomogła im w tym założona przez mieszkankę Chorzowa zrzutka, która ma na celu zebranie środków na rzecz pokrycia zaległego czynszu, by po zakończeniu pandemii herbaciarnia nadal mogła funkcjonować.

❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ Kochamy twórczość Pana Czesława Niemena, dzisiaj najbardziej znane słowa mają dla nas symboliczny wymiar "…

Opublikowany przez Herbaciarnia Pai Mu Tan Piątek, 16 kwietnia 2021

Cel zrzutki ustawiono na 10 tysięcy złotych. Choć od momentu pojawienia się inicjatywy minęło tylko kilka dni, to udało się już zebrać połowę założonej kwoty.

– Jeżeli nie uda się uratować Pai Mu Tan przed całkowitym zamknięciem, to przynajmniej Pan Rafał i jego żona będą mogli spłacić długi – informują organizatorki zrzutki.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa