Nowoczesne mieszkania w byłym banku. Duża inwestycja przy Rynku

Wizualizacje nowego obiektu przy Rynkufot.: Architekt Maciej Franta

Mieszkanie przy Rynku z widokiem na tężnię? Czemu nie. Nowoczesny obiekt powstanie w budynku, który niedawno należał do Banku Santander. Będą sklepy, mieszkania i parking podziemny.

Obiekt mieści się przy centrum przesiadkowym, ale jego adres to Katowicka 72. Kiedyś była tu siedziba Skarbofermu, polsko-francuskiej spółki akcyjnej utworzonej w celu eksploatacji polskiej własności państwowej na obszarze Górnego Śląska. Mieszkańcom Chorzowa obecnie znany jest przede wszystkim z działalności najpierw Banku Zachodniego, a później Santandera. Banku już tutaj nie ma, obiekt wystawiono na sprzedaż, a obecny inwestor planuje tu zrobić mieszkania i lokale użytkowe. Wszystko za sprawą planowanej inwestycji, w ramach której ma powstać od 25 do 37 mieszkań.

Budynek ma walory zabytkowe i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Inwestor, firma Porębski Investment z Krakowa w swoim projekcie oprócz zapewnienia funkcji mieszkaniowej, część powierzchni (nie więcej niż 20% powierzchni użytkowej mieszkań) chce przeznaczyć na cele handlowo-usługowe.

– Projekt budynku został zaopiniowany pozytywnie. W obiekcie powstanie między 25 a 37 mieszkań i miejsca parkingowe na kondygnacjach podziemnych. W parterze będzie miejsce dla usług – relacjonuje Mariusz Cup, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej.

Inwestycja będzie realizowana w trybach ustawy lex developer. Rozebrane ma zostać wejście do budynku od strony ul. Kościuszki, gdzie ma powstać nowy segment budynku. Na wizualizacjach to charakterystyczny nowoczesna część w grafitowym kolorze.

Dziś Rada Miasta zgodziła się na inwestycję.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa