Dalszy etap szczepień

Dalszy etap szczepień

Na chorzowskiej mapie szczepień pojawi się nowe miejsce. Będzie to punkt szczepień masowych w Zespole Szpitali Miejskich. Będzie on znajdował się w poradni hematologicznej w pawilonie nr 10.

Jego start uzależniony jest jednak od tego, kiedy trafią do niego szczepionki przeciwko koronawirusowi. Tych – biorąc pod uwagę możliwości chorzowskich punktów szczepień – wciąż jest zbyt mało.

Do tej pory w Chorzowie funkcjonowało 19 punktów szczepień, w tym dwa z nich zlokalizowane są w szpitalach: Szpitalu Specjalistycznym i Zespole Szpitali Miejskich. ZSM spełniał dotychczas rolę szpitala węzłowego i od początku roku realizował kolejne etapy Narodowego Programu Szczepień. Pozostałe placówki nazywane są „masowymi”, a więc dostępne są dla wszystkich zgodnie z kolejnymi, „uwalnianymi” rocznikami. Teraz również ZSM będzie szczepił „masowo”

– Nasze miasto ma bardzo gęstą sieć poradni i 2 szpitale, a przy tym stosunkowo niedużą powierzchnię. Ustanawianie wielkiego punktu szczepień, na przykład w hali sportowej, nie jest w Chorzowie konieczne. Problemem nie jest liczba punktów szczepień, a wciąż zbyt małe dostawy szczepionek – mówi Mariola Roleder, Zastępca Prezydenta Chorzowa

Punkty szczepień systematycznie raportują Urzędowi Miasta chęć zintensyfikowania szczepień. Według szacunków Chorzów jest w stanie szczepić około 7-8 tysięcy osób tygodniowo. Jeżeli więc – zgodnie z rządowymi deklaracjami – szczepionek będzie przybywać więcej, akcja szczepień nabierze jeszcze większego tempa. To pozwala z nadzieją patrzeć na w miarę szybkie nabycie odporności populacyjnej mieszkańców Chorzowa.

Tylko do początku kwietnia w chorzowskich poradniach i szpitalach wykonano 32 tysiące szczepień przeciwko COVID-19. Ponad 12 tysięcy osób może cieszyć się już z pełnego zaszczepienia.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

  1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
  2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
  3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień (np. Twoją przychodnią)
  4. Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
    Wszelkie informacje o szczepieniach znajdą Państwo na gov.pl/szczepimysie

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa