Najlepsi lekkoatleci z Europy będą rywalizować w Chorzowie

Najlepsi lekkoatleci z Europy będą rywalizować w Chorzowie

Za miesiąc na Stadionie Śląskim odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. W Chorzowie zmierzy się 8 najlepszych europejskich reprezentacji lekkoatletycznych. Podczas dwudniowych zmagań Polacy będą bronić tytułu drużynowego mistrza kontynentu, który zdobyli w Bydgoszczy w 2019.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane są od 2009 r. Stanowią kontynuację Pucharu Europy, lecz w nieco zmienionej formule. Od 2015 r. organizowane są co 2 lata, wcześniej odbywały się każdego roku z wyjątkiem lat olimpijskich.

Na Stadionie Śląskim wystąpią następujące zespoły: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Polska, Portugalia, Hiszpania i Ukraina. Poza organizowaną 29-30 maja na Stadionie Śląskim Super Ligą istnieją jeszcze 3 dodatkowe Ligii Drużynowych Mistrzostw Europy, które odbywają się w tym samym czasie, w 3 różnych miastach Europy. Gospodarzami będą Kluż-Napoka w Rumunii, Stara Zagora w Bułgarii oraz Limassol na Cyprze.

Opracowany przez Europejską Federację Lekkiej Atletyki system promocji i relegacji określa udział w każdej z 4 lig. W Super Lidze 3 drużyny z najmniejszą liczbą punktów w całościowej punktacji spadają do rywalizacji w 1 lidze w następnej edycji Drużynowych Mistrzostw Europy. Ich miejsce zajmują 3 najlepsze drużyny 1 ligi.

8 najlepszych europejskich drużyn zmierzy się w następujących konkurencjach: skok w dal, skok wzwyż, skok o tyczce, trójskok, pchnięcie kulą, rzut młotem, rzut dyskiem, rzut oszczepem, biegi sprinterskie, bieg przez płotki i biegi sztafetowe

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa