Reklama:


Dzień św. Floriana, czyli święto Chorzowa i ludzi pracujących z ogniem

Dzień św. Floriana, czyli święto Chorzowa i ludzi pracujących z ogniem

W każdym z hutniczych miast 4 maja świętuje się pracę ludzi ognia. Nie inaczej jest w Chorzowie, którego od 1993 r. patronem jest święty Florian. Urząd Miasta wraz z powstającym Muzeum Hutnictwa przywracają niektóre z tradycji związanych z obchodami dnia patrona.

Na rynku, o godz. 12:00 z okazji święta hutników i strażaków odbędzie się okolicznościowy koncert Orkiestry Dętej Huty Batory (dyrygent Jerzy Cyprys),
a o godz. 14:00 uroczyste złożenie kwiatów pod figurą św. Floriana na skwerze obok budynku dyrekcji Huty „Batory” przy ul. Dyrekcyjnej (Chorzów Batory). Kwiaty złożone zostaną m.in. przez Prezydenta Miasta, Przewodniczącego Rady Miasta, reprezentantów Zarządu „Alchemia S.A., przedstawicieli związków zawodowych i dyrektora Muzeum Hutnictwa. Uroczystości towarzyszyć będzie występ orkiestry dętej. Ze względu na nadal obowiązujące ograniczenia pandemiczno-sanitarne wydarzenia odbywać będą się z zachowaniem wszelkich niezbędnych wymogów.

O godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta w Sanktuarium Św. Floriana w Chorzowie. Transmisję będzie można obejrzeć przy pomocy linka udostępnionego niżej. Msza Niedzielna będąca sumą odpustową będzie mieć miejsce 9 maja, o godzinie 12:00 i również będzie transmitowana.

Tradycyjnymi flagami hutniczymi udekorowane zostaną wybrane ulice w centrum miasta, a także wieża ratusza. Dodatkowo gmach Urzędu Miasta z 4. na 5. maja podświetlony zostanie na pomarańczowo, co będzie symbolicznym nawiązaniem do jednego z kolorów hutniczej flagi. Z okazji dnia św. Floriana w centrum miasta pojawią się także okolicznościowe plakaty. Ponadto każdy z użytkowników najpopularniejszego serwisu społecznościowego będzie mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanej nakładki na zdjęcie profilowe.

Przede wszystkim jest to jednak okazja, aby za pośrednictwem mediów przekazać życzenia.

– W dniu św. Floriana wszystkim hutnikom, strażakom, koksownikom, kominiarzom, kowalom, a także garncarzom i piekarzom składam wyrazy szacunku i uznania. Dziękuję za Waszą pracę. Niech św. Florian – patron Chorzowa otacza wszystkich mieszkańców opieką – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

– Ponad dwieście lat hutnictwa to nie tyko budynki, maszyny i urządzenia. To także dziedzictwo niematerialne – tradycja, obrzędowość, zwyczaje. Pamięć o tym wszystkim chcemy w naszych działaniach czynić „żywą”. Obchody św. Floriana są ku temu świetną okazją – dodaje Adam Kowalski Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Kult św. Floriana w Chorzowie

W Chorzowie św. Florian cieszy się szczególnym kultem. Obrazy świętego umieszczono w ołtarzach kościoła św. Barbary oraz kościoła św. Marii Magdaleny. Figura św. Floriana znajduje się także na terenie Huty Batory, gdzie została przeniesiona w 1981 roku z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym.

Poświęcony mu kościół wybudowano w roku 1959. Świątynia stała się wkrótce miejscem dorocznej Mszy Świętej w intencji strażaków, hutników i metalowców, której przewodniczył biskup katowicki Herbert Bednorz. Gdy decyzją papieża Pawła VI św. Florian został, na wniosek biskupa Bednorza, jednym z patronów naszej diecezji, uroczystości te zyskały większą rangę, tym bardziej, że chorzowski kościół długo pozostawał jedynym w naszym regionie poświęconym świętemu. Tradycję nabożeństw kontynuował także Metropolita Katowicki, abp Damian Zimoń.

W roku 1986 zrodziła się idea sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana, a w roku 1993 ks. Henryk Markwica, jako dziekan dekanatu chorzowskiego, wystąpił z ideą ustanowienia świętego patronem naszego miasta. Starania te wsparła Rada Miasta, a na efekty nie trzeba było czekać długo. 19 października 1993 roku Kongregacja do spraw Kultu Bożego przy Stolicy Apostolskiej nadała Chorzowowi patronat św. Floriana. 4 maja 1994 r., sprowadzono do miasta relikwie świętego z Wawelu. W podniosłej uroczystości udział wzięli m.in. Metropolita Krakowski kard. Franciszek Macharski i Metropolita Katowicki abp Damian Zimoń. Relikwiarz przechowywany jest w kościele św. Floriana, który podniesiony został do rangi sanktuarium.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości