Jak bezpiecznie korzystać z miejskich hulajnóg?

Jak bezpiecznie korzystać z miejskich hulajnóg?

W widocznym miejscu, nie blokując chodnika, stabilnie – to podstawowe zasady odpowiedzialnego parkowania miejskich hulajnóg. Bolt Rentals przypomina jak bezpiecznie używać jednośladów na terenie Chorzowa.

Dbając o bezpieczeństwo ruchu drogowego platforma zachęca użytkowniczki i użytkowników do przestrzegania ich tak, by hulajnogi nie stanowiły utrudnienia w codziennym poruszaniu się po mieście.

– Byliśmy chyba pierwszym miastem na Śląsku, który temat hulajnóg w mieście rozpoczął od dobrej współpracy z ich operatorem. Dzięki tym rozmowom z firmą Bolt udało się wypracować strefy mobilności czyli specjalnie wyznaczone na zielono miejsca, gdzie pozostawienie hulajnogi będzie najbezpieczniejsze. Widać, że połączone miejsca wypożyczalnia hulajnóg i rowerów się sprawdzają – zauważa Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Rekomendowane miejsca parkowania to tak zwane punkty mobilności, czyli obszary przeznaczone przez miasto specjalnie do tego celu – zwykle są one oznaczone piktogramem na chodniku. W przypadku jeśli w okolicy nie ma takiego miejsca, warto rozejrzeć się za stojakiem rowerowym, w większości miast są one bardzo powszechne. Hulajnogę Bolt należy postawić tak, by zostawić miejsca dla rowerzystów chcących skorzystać z możliwości podpięcia roweru do stojaka. W przypadku, jeśli w pobliżu nie ma stojaka rowerowego, ani punktu mobilności, jednoślad należy zaparkować w sposób najmniej przeszkadzający przechodniom i w widocznym miejscu (nie za rogiem budynku). Użytkownicy powinni parkować wzdłuż budynku, jednak nie przed wejściem lub przy wyjeździe dla samochodów.

Przestrogą powinny też być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich wystarczająco, by nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Hulajnoga musi być ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) i ustawiona równolegle do krawędzi chodnika. Na koniec należy pamiętać, by na chodniku zostało przejście dla pieszych o szerokości 1,5 m i o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.

– Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest dla nas niezmiernie ważne, dlatego wprowadziliśmy w aplikacji Bezpiecznik i regularnie edukujemy naszych użytkowników o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z wypożyczalni Bolt Rentals. Chcemy, by miasta stały jeszcze bardziej przyjazne dla lokalnej społeczności a dostępne środki transportu odpowiadały na ich codzienne potrzeby. Im szybciej zaczniemy się odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z elektrycznych hulajnóg, tym szybciej infrastruktura miejska stanie się bezpieczniejsza – powiedział Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

W razie wątpliwości co do wyboru najlepszego miejsca do parkowania hulajnogi, należy pamiętać też o elementarnych zakazach. Parkowanie na środku chodnika lub drogi rowerowej przeszkadza innym uczestnikom ruchu. Warto też zwrócić uwagę, czy w wybranym miejscu nie ma ułatwień dla osób niewidzących lub niedowidzących, jak nawierzchnie dotykowe czy listwy prowadzące. Porzucona, leżąca płasko e-hulajnoga zajmuje przestrzeń, narusza krajobraz miasta i stanowi przeszkodę dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Parkowania na prywatnych terenach (zamkniętych osiedlach, prywatnych ogrodach i parkingach) lub w klatkach schodowych utrudnia innym użytkownikom znalezienie hulajnogi, i jest również problematyczne dla zespołu Bolt Rentals, który regularnie zbiera rozładowane hulajnogi.

Więcej informacji o bezpiecznej jeździe na e-hulajnogach można znaleźć w Bezpieczniku – zestawie narzędzi bezpieczeństwa Bolt, który jest dostępny w aplikacji. Bezpiecznik zawiera 4 sekcje: Tryb początkujący, Lokalne zasady, Jak jeździć?, Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa oraz na blogu Bolt.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa