Skansen weźmie udział w „Nocy muzeów”. Zwiedzający również

Skansen weźmie udział w „Nocy muzeów”. Zwiedzający również

Chorzowski Skansen zaprasza w sobotę 15 maja na Noc Muzeów. W ramach wydarzenia będzie można od 16:00 wejść do muzeum za darmo i wziąć udział w specjalnym oprowadzeniu po obiektach i wystawach. Dłużej niż zwykle dostępne będą też zabytkowe chałupy.

Przewodnicy muzeum, specjaliści od budownictwa drewnianego i kultury chłopskiej. oprowadzą gości po trzech wyjątkowych obiektach. Pierwszym będzie Garbarnia z Koniakowa, która przez ostatnią dekadę była zamknięta dla zwiedzających. W 2020 roku powstała w niej wystawa „Na własnej skórze. Tradycyjne garbarstwo”, o której szerzej pisaliśmy tutaj. Pracownicy Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych MGPE opowiedzą, jak dawniej oprawiano skórę i zdradzi tajniki pracy garbarza. Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i ruchu.

Garbarnia z Koniakowa, fot.: MGPE Chorzów


Kolejnym obiektem jest dawny kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka – zrekonstruowany i oddany do użytku w 2017 roku. Obiekt będący częścią Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, stanowi dzisiaj ekspozycję muzeum. Jest przykładem unikatowego zastosowania drewnianych prefabrykatów w budownictwie sakralnym. Ze względu na reżim pandemiczny w obiekcie może przebywać równocześnie 15 osób.

Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka (pierwotna lokalizacja), fot.: MGPE Chorzów

Ze specjalnego oprowadzania w ramach „Nocy Muzeów” będzie można skorzystać także w przypadku multimedialnej wystawy „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza”, znajdującej się na pierwszym piętrze budynku administracyjnego (tuż przy wejściu do muzeum). Wystawa przybliża biografię profesora Adolfa Dygacza – badacza, który dokumentowaniu muzycznych tradycji Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego poświęcił niemal całe życie. Zwiedzający będą mieli okazję poznać nie tylko niezwykły dorobek zawodowy folklorysty (obszerny materiał nutowy i teksty pieśni), ale także poznać wiele szczegółów prywatnego życia wybitnego etnografa i muzykologa.

Wycieczki z przewodnikami odbywać się będą – we wszystkich trzech miejscach (garbarni z Koniakowa, kościele ewangelickim z Bytomia-Bobrka i wystawie „Życie jako pieśń…” – co pół godziny od 16.00 do 20.00 (16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00).

– Dodatkową zachętą dla tych, którzy rozważają odwiedziny podczas Nocy Muzeów jest zapowiadane przez najemcę otwarcie Karczmy ze Świerczyńca. Z oferty gastronomicznej, zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami, będzie można skorzystać na otwartym powietrzu – informuje Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu – bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymany natomiast został nakaz zachowywania co najmniej półtorametrowej odległości zarówno w pomieszczeniach jak i na wolnym powietrzu. Wyjątek dotyczy: opiekunów dzieci do lat 13, opiekunów osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie, osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości