Reklama:


Chorzowskie bankomaty na celowniku złodziei

Chorzowskie bankomaty na celowniku złodziei

Pracownicy jednego z banków powiadomili chorzowskich policjantów o nielegalnej ingerencji osób nieuprawnionych w jeden z bankomatów na terenie miasta. Wstępnie mundurowi nie wykluczają ataku skimmerów. Sprawą zajęli się już śledczy z chorzowskiego garnizonu.

Skiming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, którą dysponuje klient. Skimmerzy w miejscu, gdzie wkładamy kartę montują specjalne nakładki, które skanują dane z karty płatniczej. Potem są one przenoszone na inną, często skradzioną lub podrobioną kartę, która daje dostęp do oszczędności zgromadzonych na koncie. Przestępcy muszą jeszcze zdobyć kod PIN. W tym celu w bankomatach montowane są specjalne kamery, które rejestrują proces wprowadzania kodu na klawiaturze bankomatu.

Jak się chronić?

Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak wygląda bankomat. Elementy, które mogą nas zaniepokoić to np. wystająca klawiatura, inny kolor miejsca gdzie się wsadza i wyjmuje kartę. Powinniśmy również obserwować otoczenie bankomatu. Jeśli zauważymy osobę montującą coś przy bankomacie i będziemy mieli wątpliwość, czy jest ona pracownikiem banku, powinniśmy powiadomić o tym bank.

Zawsze powinniśmy zasłaniać ręką panel podczas wpisywania oraz zlikwidować opłaty zagraniczne, jeśli nie jesteśmy za granicą, ustawić małe limity wypłat i pobierać z banku informację o każdej wypłacie. Gdy doszło do kradzieży – ważne jest zastrzeżenie karty, poinformowanie banku oraz organów ścigania.

Musimy uzmysłowić sobie skalę zagrożenia i nabrać pewnej nieufności do urządzenia, jakim jest bankomat. W obecnej sytuacji najczęściej bezrefleksyjnie obdarzamy bankomat całkowitym zaufaniem, podczas gdy przecież może on służyć przestępcom. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy sprawdzić, czy:

– czytnik kart nie wygląda podejrzanie
– klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy
– czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia – odstające elementy
– Pamiętajmy również, aby na bieżąco sprawdzać saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości