Lech Motyka (1958-2021)

Lech Motyka (1958-2021)

W ciągu czterdziestu lat pracy w Planetarium wiele razy z pasją i miłością spoglądał w niebo. Dziś odszedł do gwiazd…

Na dwa dni przed swoimi 63 urodzinami, 15 maja 2021 roku zmarł Lech Motyka, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie w latach 2010-2020. Był zawodowo związany z Planetarium przez niemal czterdzieści lat. Nim objął jego stery, przez lata kierował tamtejszą stacją klimatologiczną, która była jego oczkiem w głowie.

Jako dyrektor dbał o nieustanny rozwój Planetarium. Udawało się dzięki konsekwentnej pracy popartej pełnym pasji zaangażowaniem. W programie instytucji regularnie pojawiały się nowe atrakcyjne seanse, wystawy i spotkania. Charakterystyczny obiekt był też miejscem olimpiad astronomicznych. W roku 2011 – po raz pierwszy w Europie – odbyła się tu Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Przed odejściem ze stanowiska, Lech Motyka przygotowywał ukochane Planetarium do gruntownej modernizacji i przebudowy na miarę XXI wieku. Prace są w toku.

Był uwielbianym przez młodzież pedagogiem. Przez lata uczył w III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie, szkole, którą wcześniej sam ukończył. W roku 2011 wyróżniono go przyznawaną w placówce Honorową Statuetką Batorego.

W latach 2003-2008 Lech Motyka był przewodniczącym Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia. W roku 2018 uzyskał mandat radnego Rady Miasta Chorzów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości