Trwają nasadzenia młodych topoli w Parku Śląskim

Trwają nasadzenia młodych topoli w Parku Śląskim

W Parku Śląskim trwa rewitalizacja zieleni. W miejscu starych topoli, które wycięto zimą, na promenadzie gen. J. Ziętka, nasadzono nowe, młode drzewa. Na odcinku od al. Harcerskiej do Wiązowej oczy przechodniów cieszyć będzie aż 100 topoli berlińskich.

Widok opustoszałej i pozbawionej drzew promenady gen. J. Ziętka, jednej z głównych parkowych alei, wywołał spore kontrowersje i zaniepokojenie mieszkańców.

Park Śląski uspokajał i tłumaczył, że chodzi o dobro ekosystemu i bezpieczeństwo spacerowiczów.

– Stare topole ze względu na swój wiek i zły stan zagrażały przechodniom. Zdarzały się sytuacje, w których wiekowe gałęzie podczas silnego wiatru spadały na ziemię – wyjaśniał Park Śląski.

Szerzej o sprawie pisaliśmy tutaj. Obecnie trwają już nasadzenia nowych drzew. Sadzonki mają średnio po 4 metry wysokości, wkopywane są w dwóch szpalerach. Topole berlińskie zostały wybrane nieprzypadkowo.

– To jeden z najbardziej popularnych gatunków topól, który doskonale sprawdza się w warunkach parkowych. Nie wymaga zbyt wilgotnej gleby. W początkowym stadium rozwoju cechują się błyskawicznym przyrostem, dzięki temu nie będziemy musieli czekać dziesięcioleci, aby w miejscu starych, chorych drzew z promenady Ziętka pojawiły się ich godni następcy – zapewnia Park Śląski.

Dodatkowo, wzdłuż promenady wkopane zostaną ekrany, które będą zapobiegać przerastaniu korzeni w głąb spacerowych alejek. Całość wykończy nowo wysiany trawnik.

Prace wykonywane są w ramach części zadania p.n. „Inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja terenów zieleni Parku” realizowanego w ramach Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości