Wilki wróciły do Parku Śląskiego

Wilki wróciły do Parku Śląskiego

Po siedmiu latach przerwy w ekspozycji w Parku Śląskiego ponownie można zobaczyć rzeźbę „Wilki” autorstwa Anny Dębskiej. Pracę artystki można podziwiać na łące, między drzewami, nieopodal Świątyni Petrycha.

– Przed laty, ze względu na zniszczenia, rzeźba została zdemontowana i przewieziona do pracowni autorki. Dębska przeanalizowała stan jej zachowania, określiła i wyceniła konieczne prace restauratorskie. Dążyliśmy do autorskiej rekonstrukcji i konserwacji rzeźbę, ale niestety Dębska zmarła zanim udało się rzeźby odnowić – tłumaczy Park Śląski.

Dzięki środkom pozyskanym na realizację Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, po długich przygotowaniach, powtórnym ogłoszeniu postepowania przetargowego, wyłoniony został wykonawca prac konserwatorskich – konsorcjum firm „Rozeta” Konserwacja zabytków Katarzyna Sułkowska i Talent Gabriela Polewska – Pietrasiewicz.

Rzeźba przedstawiająca trzy, naturalnej wielkości, wyjące wilki stanowi kompozycję z rzeźbą „Totem” autorstwa Józefa Trenarowskiego. Kompozycję rzeźb stworzyli sami artyści. Zarówno Anna Dębska jak i Józef Trenarowski to wybitni rzeźbiarze, absolwenci Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ich prace były wystawiane nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Oboje byli wielokrotnie nagradzani. Trenarowskiemu przyznano w 1955 roku Złoty Krzyż Zasługi.

Na zamówienie WPKiW rzeźbiarka wykonała także m.in. „Łanie” i „Źrebaki”. Wszystkie trzy rzeźby wykonane zostały jako odlewy imitujące sztuczny kamień. Do wykończenia powierzchni autorka zaadaptowała technologię patynowani polegającą na pokrywaniu odlewów na gorąco roztopionym brązem. W wyniku naturalnego procesu powstawania patyny rzeźby nabrały pięknego, zielonkawego koloru.

Rzeźba „Totem”, do której wyją „Wilki” nawiązuje do słowiańskiego bóstwa – Światowida (Świętowida). Posąg olbrzymiej wielkości istoty o czterech twarzach składa się z pięciu bloków piaskowca pokrytych z każdej strony symbolami nawiązującymi do istoty bóstwa i wierzeń Słowian. Znajdziemy tam m.in. atrybuty Światowida: róg, miecz i białego konia. Na dole od strony wschodniej znajduje się sygnatura autora.

Kompozycja rzeźbiarska Dębskiej i Trenarowskiego zaprojektowana została pomiędzy drzewami przy Alei Klonowej, na łące zwanej wówczas „Uroczyskiem”. Dębska opisywała ją jako miejsce czarodziejskie. Ona wykonała wilki, natomiast Trenarowski wykonał posąg bożka. Artyści współpracowali już wcześniej, ale taką ich wspólną kompozycję można znaleźć tylko w Parku Śląskim.Realizacja i ustawienie grupy zamówionych rzeźb przedłużyła się z powodu nagłej śmierci Trenarowskiego. Dokończenia rzeźby podjęła się Dębska i w końcu w 1966 roku wszystkie rzeźby stanęły razem, sytuowane na specjalnie dobranych przez autorkę kamieniach.

Przez lata zmienił się charakter tego miejsca. Powstał obok Snkodrom, później Snow Park, a rzeźby zostały zdemontowane. Teraz stoją w nowej lokalizacji – na łące, między drzewami, nieopodal Świątyni Petrycha.

-Mamy nadzieję, że to miejsce odda dawny klimat lokalizacji tej kompozycji. A jednocześnie, że zamontowany tam monitoring uchroni rzeźbę przed ponowną dewastacją – informuje Park Śląski

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa