Arcydzieło muzyki gotyckiej wybrzmi w Jadwidze

Arcydzieło muzyki gotyckiej wybrzmi w Jadwidze
Marcel Pérès to autorytet teorii i wykonania chorału gregoriańskiego.Fot.: P. Mikołajczyk

Najbliższy piątek będzie okazją do wysłuchania na żywo Guillaume de Machaut (ok. 1300-1377): La Messe de Nostre Dame oraz chorału o Matce Bożej. Jest to najstarsza zachowana do naszych czasów kompozycja czterogłosowa.

Koncert odbędzie się 4 czerwca o godzinie 20:00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Messe de Nostre Dame jest pierwszą w historii muzyki nieanonimową kompozycją polifoniczną tego typu. Guillaume de Machaut – poeta i kanonik katedry w Reims skomponował ją przed rokiem 1365.

– Jest to arcydzieło muzyki gotyckiej – nie ma w historii muzyki podobnego zjawiska – przekonuje Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Chorzowie.

Z tym wyjątkowym repertuarem w Chorzowie wystąpią: Marcel Pérès, Magdalena Krzywda-Krzysteczko, Sławomir Witkowski, Marcin Wasilewski-Kruk, Wojciech Radziejewski oraz Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.

Przed koncertem odprawiona zostanie Msza za Ojczyznę i w intencji trzeźwości o 18:00 i czuwanie modlitewne do godziny 20:00. Po koncercie w kościele odbędzie się całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa