Reklama:


Koszulki z Chorzowa trafiły do Rwandy. Pomoc z wybuchem wulkanu w tle

Koszulki z Chorzowa trafiły do Rwandy. Pomoc z wybuchem wulkanu w tle

Fundacja Afriquia przekazała dzieciom z regionu Rurembo w Rwandzie koszulki, od marca zbierane w Urzędzie Miasta. Zanim do tego doszło, chorzowscy lekarze ruszyli na pomoc medykom z miejscowego szpitala, którzy po wybuchu wulkanu i wyłączeniu sąsiedniej placówki, mieli pod opieką 1,2 mln ludzi.

Pod koniec maja lekarze Fundacji Afriquia dotarli do szpitala w Ruhengeri, by przekazać zgromadzony wcześniej sprzęt medyczny pochodzący z polskich placówek o wartości około 100 tys. złotych.

– Z powodu pandemii COVID-19 od 3 miesięcy do rwandyjskich szpitali nie dotarły żadne dostawy sprzętu medycznego do złamań. Stan zaopatrzenia placówki jest tragiczny, najlepiej obrazuje to fakt, iż do operacji miejscowy personel wykorzystuje wiertarkę ze sklepu – tłumaczy dr Bartłomiej Osadnik za pośrednictwem profilu Fundacji Afriquia.

Dodatkowo sytuację pogorszył majowy wybuch wulkanu Nyiragongo oraz zamknięcie szpitala w Gisenyi (Rubavu). Na skutek tych wydarzeń, lecznica w Ruhengeri zaopatruje obecnie 1,2 mln mieszkańców.

Po powrocie do Kigali lekarze z Chorzowa wraz z miejscowymi medykami przeprowadzili zabiegi wymiany stawu kolanowego w szpitalu uniwersyteckim w Kigali (CHUK). Zebrany wcześniej sprzęt posłużył ortopedom jako niezbędne narzędzie pracy, a następnie został przekazany placówce medycznej w stolicy Rwandy.

Anestezjolodzy z Kigali mieli również okazję uczestniczyć w szkoleniach z anestyki.

– Przekazana wiedza polepszy ich umiejętności i jednocześnie zwiększy efektywność niesienia pomocy potrzebującym w ich kraju w przyszłości. Polskim lekarzom towarzyszył miejscowy szef anestezjologii, Dr Damascen – informuje Fundacja Afriquia.

W czwartek dr Bartek i dr Szymon z pomocą lokalnego personelu medycznego przeprowadzili zabiegi wymiany stawu kolanowego…

Opublikowany przez Fundacja Afriquia Piątek, 4 czerwca 2021

Na zakończenie ostatniej wizyty w Rwandzie, lekarze chorzowskiej fundacji udali się do Rurembo, gdzie młodzi uczniowie otrzymali koszulki, zebrane w Urzędzie Miasta. Chorzowska akcja była odpowiedzią na list dyrektora rwandyjskiej szkoły, który zwrócił się z prośbą o pomoc dla swoich podopiecznych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości