Miłość na dawnej, górnośląskiej wsi

Miłość na dawnej, górnośląskiej wsi

Co oznaczały strojne drzewka pojawiające się nocą przed domem? Dlaczego dziad przy domostwie nie był dobrym sygnałem? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w kolejnym podcaście Skansenu #etnoopowieści. Tematem najnowszego odcinka są zakochani.

– Jak dawniej komunikowali się zakochani? Dawniej, czyli w czasach, kiedy nie było Internetu – ba! – nie było nawet telefonów, a i z prasą nie było różowo. Zapraszamy Was do wysłuchania kolejnego odcinka naszego cyklu podcastu „Święta zapomniane”, który publikujemy w ramach #etnoopowieści – zachęca Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie.

W najnowszym odcinku pomysłodawczyni cyklu – dr Agnieszka Przybyła-Dumin, folklorystka i kulturoznawczyni, kierownik Działu Nauki w chorzowskim skansenie opowiada m.in. o tradycji stawiania majów oraz dziadów. Z podcastu można się dowiedzieć również co oznaczały drzewka przystrojone we wstążki z bibuły, które stawiano potajemnie w nocy i przed czyim domem się pojawiały. Dlaczego dziad, który pojawił się przy domostwie, nie był dobrym sygnałem i co znaczył? W słuchowisku, nie brakuje również odniesień i porównań do współczesności.

Najnowszego odcinka z cyklu #etnoopowieści można wysłuchać w serwisie Spotify.i Anchor.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa