Raport o stanie miasta. Trudny rok 2020

Raport o stanie miasta. Trudny rok 2020

W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano raport o stanie miasta za 2020 rok. Prawie cały ten czas upłynął na walce z pandemią, która odbywała się na wielu frontach. W minionym roku 3398 chorzowian zachorowało na COVID-19, a 95 osób zmarło z tego powodu.

Wszystkie wydziały UM i jednostki organizacyjne dostosowały swoje działania do sytuacji zagrożenia epidemicznego. Zmienić musiała się m.in obsługa mieszkańców. W różnych okresach wprowadzono pracę dwuzmianową i częściowo zdalną.

– Staraliśmy się pogodzić kwestie bezpieczeństwa mieszkańców, pracowników z jakością obsługi, tak by mimo sytuacji utrzymać pełną funkcjonalność administracji. Przez większość roku chorzowskie instytucje kultury prowadziły działalność online. Z rewolucyjnymi zmianami na skutek pandemii zmierzył się sektor edukacji. Przesunęliśmy część inwestycji, w tym projekty z Budżetu Obywatelskiego, na kolejny rok – informuje Urząd Miasta.

W tym czasie podjętych zostało w mieście wiele działań wspierających mieszkańców, przedsiębiorców oraz służbę zdrowia.

– Organizowaliśmy akcje rozdawania maseczek seniorom. Obniżyliśmy czynsze przedsiębiorcom wynajmującym lokale użytkowe. Rezygnacja z wydarzeń kulturalnych dała oszczędności, dzięki którym przeznaczyliśmy 370 tys. zł na zakup nowoczesnego urządzenia do testów na SARS COVID 2 dla Zespołu Szpitali Miejskich – wylicza Urząd Miasta.

Według opublikowanego raportu finanse Chorzowa są stabilne, a oceny ratingowe dla miasta dobre. W 2020 r. chorzowski samorząd odczuł niestety pierwsze skutki zmian podatkowych.

– Utrata dochodów i wzrost kosztów związane są m.in.: ze zmianami legislacyjnymi w PIT, przekształcaniem wieczystego użytkowania na własność, wzrostem wynagrodzenia minimalnego oraz rosnącymi wydatkami na oświatę, które nie są kompensowane przez subwencję oświatową. Zapowiedziane dalsze zmiany w systemie podatkowym, choć korzystne dla części mieszkańców, mogą znacznie pogorszyć sytuację finansową Chorzowa, a co za tym idzie radykalnie ograniczyć przyszłe plany inwestycyjne – zapowiada Urząd Miasta.

Pełen Raport o stanie miasta za 2020 rok dostępny jest tutaj.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa