Kapitan Ruchu zagra na słynnej plaży na Wyspach Kanaryjskich

Kapitan Ruchu zagra na słynnej plaży na Wyspach Kanaryjskich
Katarzyna Wilczek łączy grę w hali z grą na plaży. Na zdjęciu: podczas mistrzostw Europy 2019 w Starych JabłonkachFot. Marcin Bulanda

Katarzyna Wilczek z KPR Ruch Chorzów po 20 miesiącach przerwy znów wystąpi w reprezentacji Polski w piłce ręcznej plażowej. Polki od piątku (18.06.) walczyć będą na turnieju w Las Palmas de Gran Canaria.

Zawodniczka „Niebieskich” to od wielu lat silny punkt reprezentacji Polski w „plażówce”. W 2017 r. odniosła z nią największy sukces w karierze, zdobywając wicemistrzostwo Europy w Zagrzebiu. Ostatnią wielką imprezą, na której Katarzyna Wilczek zaprezentowała się w kadrze, były Igrzyska Sportów Plażowych w Katarze (w październiku 2019 r., Biało-Czerwone zajęły piąte miejsce).

Później, po wybuchu pandemii, plażowy sezon w 2020 r. został odwołany. Po 20-miesięcznej przerwie ekipa Marka Karpińskiego znów stanie do rywalizacji.

W weekend 18-20 czerwca Polki zagrają na międzynarodowym turnieju w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, a ich rywalkami będą: Portugalia, Hiszpania oraz Niemcy (awizowany był także występ reprezentacji USA, ale Amerykanki nie przyjechały na zawody). Zawody odbędą się na Playas de Las Canteras – jednej z najsłynniejszych plaż miejskich w Europie.

– Z kadrą grałyśmy już kiedyś w Hiszpanii, na mistrzostwach Europy w Lloret de Mar, ale na Wyspach Kanaryjskich wystąpimy po raz pierwszy. Wszystkie zespoły są w naszym zasięgu. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do halowej piłki ręcznej, gdzie czas gra na korzyść faworyta, tutaj jest sporo niespodzianek, wystarczy wspomnieć mistrzostwo świata Greczynek w 2018 roku. Set trwa tylko 10 minut (gra toczy się do dwóch wygranych setów – przyp. red.), trzeba być cały czas skoncentrowanym, wiele może się zdarzyć – mówi nam Katarzyna Wilczek.

W kadrze – podobnie jak w KPR Ruch – chorzowianka pełni funkcję kapitan drużyny. W składzie reprezentacji doszło ostatnio do kilku zmian.

– Iwona Niedźwiedź zrezygnowała ze względu na obowiązki, nie ma już także Kingi Jakubowskiej (w barwach KPR Gminy Kobierzyce została najskuteczniejszą strzelczynią PGNiG Superligi Kobiet – przyp. red.). Sylwia Bartkowiak, która była z nami w Katarze, postawiła na sędziowanie. Są jednak doświadczone zawodniczki, które grają w reprezentacji od lat – Alicja Ślęzak, Paulina Sowa, Paula Mazurek, Natalia Krupa – wylicza piłkarka KPR Ruch Chorzów.

Biało-Czerwone rozpoczną turniej w Las Palmas od piątkowego meczu z Portugalią, w sobotę zmierzą się z Niemcami i Hiszpanią. Na niedzielę zaplanowano półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał.

Zawody na Wyspach Kanaryjskich będą jedynym sprawdzianem kadry przed lipcowymi mistrzostwami Europy w Warnie (13-18.07.). Polki w grupie zmierzą się z Rosją, Francją oraz mistrzem świata Grecją.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa