Budżet obywatelski – na czym polega jego fenomen?

Budżet obywatelski – na czym polega jego fenomen?

Tak dużo w ostatnich czasach mówi się o budżecie obywatelskim. Zewsząd dochodzą do nas głosy, że każdy świadomy obywatel powinien oddać głos na budżet obywatelski. Czy każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, z czym ma tak naprawdę do czynienia? Że to właśnie budżet obywatelski przyczynia się do tego, że w przestrzeni miejskiej są stojaki rowerowe, czy też piękniejsze tereny zielone?

Pieniądze dla społeczności

Warto przybliżyć sobie tematykę budżetu obywatelskiego. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał przyjemności zapoznać się z tym tematem, to będzie miał ku temu doskonałą okazję. Dzięki temu będziemy bardziej świadomym społeczeństwem, które będzie miało wpływ na to, jak m.in. wydawane są jego pieniądze. Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, który ma na celu podjęcie decyzji odnośnie do tego, jak mają zostać wydane pieniądze na wydatki publiczne. Są to pieniądze, które pochodzą m.in. z podatków, jakie płaci każdy dorosły obywatel.

Budżet obywatelski nazywany jest również partycypacyjnym. Fenomen budżetu obywatelskiego jest bardzo duży. Działa on już w wielu polskich miastach. Warszawa, Gdańsk, Lubaczów, Kraków, Poznań itd., – chyba łatwiej byłoby wymienić miasta, gdzie takiego projektu nie ma. Chociaż budżet cieszy się tak dużym zaufaniem wśród społeczności, że całkiem możliwe, iż będzie można go już niedługo znaleźć w każdym mieście.


Projekt dla społeczności

Nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale również o same projekty, które realizowane są za pomocą budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy danego miasta zgłaszają propozycje projektów, jakie mogłyby zostać zrealizowane ze środków budżetu. Rada miasta analizuje każdy projekt pod kątem możliwości realizacji. Wnioski, które zostały pozytywnie zweryfikowane, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. Czego mogą dotyczyć wnioski? Praktycznie wszystkie. Dzięki nim można sprawić, że stojaki rowerowe pojawią się w poszczególnych dzielnicach, np. przy szkołach, jak również można dzięki nim zrealizować projekty sportowe (np.darmowe zajęcia sportowe) itd. Pomysłów na to, jakie projekty można zgłaszać, jest naprawdę bardzo dużo.


Czas na głosowanie

Czas na to, aby głosować na poszczególne projekty. W dużych miastach takie głosowanie odbywa się dwa razy do roku. Na projekty ogólnomiejskie, które dotyczą całego miasta, jak również na projekty miejskie (odnoszące się do jednej dzielnicy). Czy warto głosować? Oczywiście, że tak. W szczególności, że samo głosowanie nie zajmuje nikomu dużo czasu, a dzięki temu można w pozytywny sposób wpłynąć na poprawę jakości życia w swojej dzielnicy, w swoim mieście. Takich przykładów można wymienić naprawdę dużo.

Tu nie chodzi tylko o stojaki rowerowe, czy też o lepszą kostkę brukową, ale o samych ludzi, o świadomość społeczeństwa. Lepiej mieć wpływ na to, co zostanie sfinansowane z pieniędzy publicznych. Jeżeli tylko będzie do tego okazja, warto spojrzeć na, to kiedy będzie teraz głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. W końcu będzie można świadomie oddać głos w budżecie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa