Nie żyje Antoni Nieroba

Nie żyje Antoni Nieroba

W wieku 82 lat odszedł Antoni Nieroba, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ruchu, rekordzista „Niebieskich” pod względem występów w ekstraklasie.

Uroczystości pogrzebowe śp. Antoniego Nieroby odbędą się w poniedziałek, 28 czerwca, o godz. 10:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Długiej w Chorzowie.

Antoni Nieroba urodził się 17 stycznia 1939 r. w Chorzowie. Był wychowankiem Ruchu. Na Cichą trafił w 1952 r. za sprawą Eugeniusza Lercha. W pierwszym zespole zadebiutował 8 kwietnia 1956 roku – w wieku zaledwie 17 lat – w wyjazdowym meczu z Odrą Opole, który „Niebiescy” wygrali 3:0. Pięć miesięcy później cieszył się ze swojego pierwszego gola, kiedy przy Cichej pokonał bramkarza Lecha Poznań. Przez kilka lat był kapitanem drużyny. W Ruchu spędził aż 20 lat. Jest absolutnym rekordzistą pod względem liczby sezonów rozegranych w pierwszym zespole – aż 17 – oraz mógł się pochwalić największą liczbą występów w najwyższej klasie rozgrywkowej – aż 347. Dodając do tego występy w Pucharze Polski (36), Pucharze Intertoto (12) i Pucharze UEFA (6) jego dorobek wyniósł w sumie aż 401 gier. Strzelił w nich 24 bramki, często trafiał z rzutów karnych i wolnych.

Nieroba zdobył z Ruchem dwa tytuły mistrzowskie – w 1960 i 1968 roku. Cztery lata po drugim ligowym triumfie wyjechał do Francji, gdzie występował w zespole Chateauroux. Po powrocie do kraju ukończył kurs trenerski na katowickiej AWF, po czym podjął pracę szkoleniowca. Był trenerem m.in. Rozwoju Katowice, Chateauroux, Uranii Kochłowice i AKS-u Chorzów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości