Reklama:


Ekologiczna rekultywacja terenu przy nowym PSZOKu

Ekologiczna rekultywacja terenu przy nowym PSZOKu

W Chorzowie Batorym, na terenie budowanego właśnie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK, stanęło kilka rzędów topoli hybrydowych, których zadaniem jest wyciąganie i neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi.

Przy ul. Stalowej powstaje drugi w Chorzowie PSZOK. Ma to ułatwić wywóz odpadów mieszkańcom dzielnicy Batory. Aktualnie, aby skorzystać z PSZOKa muszą pojechać do Chorzowa Starego. Nowa instalacja powstaje na terenie dawnych zakładów chemicznych, które przez lata działalności zdążyły zanieczyścić glebę. Teraz to zacznie się zmieniać dzięki kilku rzędom żywokołów topoli, którymi obsadzono usypaną wcześniej górę ziemi.

Zielona instalacja zostanie już tutaj na dobre, ponieważ to proces rozłożony na lata. Zalesiony kawałek terenu będzie pielęgnowany i stanie się naturalną barierą separującą PSZOK od innych budynków zlokalizowanych w okolicy.

– Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne, innowacyjne metody remediacji tego terenu. Cała inwestycja czyli budowa PSZOK kosztowała 7 milionów złotych i pozyskaliśmy na nią ogromną dotację unijną, dzięki czemu inwestycja nie będzie obciążała budżetu naszego miasta – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta.

Dofinansowanie z NFOŚiGW na ten cel wyniosło niecałe 4 miliony zł. PSZOK ma być gotowy w marcu 2022 roku.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości