Reklama:


Od mieszkańców dla mieszkańców. Nowe miejsce w Chorzowie Batorym

Od mieszkańców dla mieszkańców. Nowe miejsce w Chorzowie Batorym

Przestrzeń do odpoczynku, zabawy i integracji sąsiedzkiej powstała w Chorzowie Batorym. W ogrodzie społecznym przy ul. Skrajnej każdy może miło spędzić czas plewiąc, pijąc kawę lub czytając książkę. Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Chorzów.

Inicjatorką powstania ogrodu społecznego jest Agnieszka Pielok-Opara, animatorka kultury, związana wcześniej z Chorzowskim Centrum Kultury. Nowa przestrzeń jest dobrym dopełnieniem pobliskich terenów zielonych.

– Mamy tu bardzo fajny rejon, dużo zieleni i drzew, jest ścieżka rowerowa, dużo ludzi tędy spaceruje, jednak w moim odczuciu brakowało tu miejsca, w którym można zrobić coś więcej, niż tylko przechadzać się – tłumaczy Agnieszka Pielok-Opara.

Dorośli dzięki ogrodowym ławom i stolikom mogą usiąść w cieniu drzew, odpocząć, poczytać książkę lub zagospodarować jedną ze skrzynek na swój mały ogród. Sporo atrakcji czeka również na dzieci, które mogą pobawić się w kuchni błotnej, na ścieżce sensorycznej lub pobujać się na hamaku.

W głównej mierze jest to przestrzeń do codziennej integracji sąsiedzkiej. Do wyjścia z domu zachęcają również organizowane co dwa tygodnie warsztaty, na których uczestnicy wykorzystują łatwo dostępne materiały recyklingowe do tworzenia nowych rzeczy. Część z nich zabierają do siebie, a cześć zasila ogrodową infrastrukturę.

– Często jest też tak, że przechodnie widząc dużą grupę osób i to, że robimy tu coś fajnego przysiadają się i przyłączają do naszych działań. Bardzo nas to cieszy – komentuje Agnieszka Pielok-Opara.

Pierwszy miesiąc pokazał, że ogród społeczny w Chorzowie Batorym przyjął wśród mieszkańców się bardzo dobrze. Agnieszka Pielok-Opara pomysł na tego typu miejsce miała od dawna, jednak trudno było podjąć się jego realizacji samodzielnie. Z pomocą przyszedł Budżet Obywatelski.

– Nasz ogród powstał przede wszystkim dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego na mały projekt społeczny. Mieszkańcy zdecydowali, że chcieli te środki przeznaczyć na ideę naszego ogrodu. Rzeczywiście, bez tego wsparcia ogród nie byłby otwarty – wyjaśnia Agnieszka Pielok-Opara.

W działaniach organizacyjnych wspiera społeczników Miejski Dom Kultury „BATORY”. Szczegóły dotyczące weekendowych warsztató oraz daty spotkań znajdują się w wydarzeniach grupy ogród społeczny na Batorym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości