Co dalej z KPR Ruch? „Niebieskie” mogą zagrać w… dwóch ligach

Co dalej z KPR Ruch? „Niebieskie” mogą zagrać w… dwóch ligach
Pierwsza liga w kraju oraz MOL Liga z drużynami z Czech i Słowacji? To realny scenariusz dla KPR Ruch ChorzówFot. Marcin Bulanda

Od kilku dni piłkarki ręczne KPR Ruch Chorzów przygotowują się do nowego sezonu. Nie udała się misja uratowania Superligi. Drużyna występować będzie na jej zapleczu i… być może także w lidze czesko-słowackiej!

KPR Ruch Chorzów zaliczył sportowy spadek z PGNiG Superligi Kobiet, a próba zachowania miejsca w elicie – ze względu na kontrowersyjne przepisy dot. awansu drużyny z I ligi (więcej tutaj>>) – nie powiodła się. Komisarz Ligi Piotr Łebek wykluczył chorzowski klub z procesu licencyjnego, ze względu na niespełnienie kryterium sportowego (miejsce Ruchu zajmie prawdopodobnie Korona Handball Kielce).

Drużyna Vita Teleky’ego w kolejnym sezonie zagra więc w grupie B I ligi, która liczyć będzie 11 zespołów. Start sezonu zaplanowano na 25-26 września, a pierwszym rywalem Ruchu – w hali MORiS – będzie KS Cracovia 1906. Oprócz chorzowianek i krakowianek w tej dywizji zagrają: Karkonosze Jelenia Góra, MTS Żory, Sośnica Gliwice, SPR Olkusz, Zgoda Ruda Śląska, Otmęt Krapkowice, UKS Dziewiątka Legnica, AZS AWF Handball Wrocław oraz ChKS PŁ Łódź.

Całkiem możliwe, że nie będą to jedyne rozgrywki z udziałem Ruchu. Działacze „Niebieskich” rozmawiają bowiem o przystąpieniu do MOL Ligi – najwyższej klasy rozgrywkowej w Czechach i na Słowacji. Składa się ona z 13 klubów – 9 czeskich i 4 słowackich. Władze MOL Ligi pozytywnie odniosły się do zapytania Ruchu, rezerwując mu czternaste, obecnie wolne, miejsce.

Jeśli chorzowianki dołączą do MOL Ligi, wówczas pierwszy mecz rozegrają w weekend 4-5 września – na wyjeździe z aktualnym mistrzem Czech Banikiem Most.

W tym tygodniu ruszyły przygotowania „Niebieskich” do sezonu 2021/22. Zespół trenuje na razie w hali przy ul. Granicznej, z uwagi na remont szatni na obiekcie przy ul. Dąbrowskiego.

W Ruchu doszło do kilku zmian kadrowych. W koszulce z „eRką” nie zagrają już: Patrycja Chojnacka (przeniosła się do Korony Handball Kielce), Żaneta Lipok (Młyny Stoisław Koszalin), Aleksandra Jaroszewska (Sośnica Gliwice) oraz Aleksandra Sójka (MTS Żory).

Na razie nie zakontraktowano nowych zawodniczek.

– Prowadzimy rozmowy z kilkoma piłkarkami, także z zagranicy. Wkrótce ogłosimy ich efekty – powiedział nam prezes spółki KPR Ruch Chorzów  Krzysztof Zioło.

Pierwsze mecze kontrolne „Niebieskie” rozegrają pod koniec miesiąca – w dniach 30-31 lipca zaprezentują się na turnieju w Michalovcach, miejscowości, z której pochodzi trener Ruchu Vit Teleky.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa