Reklama:


Folkowy koncert z potańcówką w Ogrodowej Strefie Kultury SDK

Folkowy koncert z potańcówką w Ogrodowej Strefie Kultury SDK

Przed nami gratka dla miłośników kultury ludowej. W Starochorzowskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu Rube Świnie, połączony z folkową potańcówką w Ogrodowej Strefie Kultury.

Koncert odbędzie się w piątek 23 lipca. Początek o godzinie 20:00.

– W ten piątek zapraszamy na koncert wypełniony po brzegi energią i muzyką folkową! Rube Świnie to czarny koń i biały kruk w wąskiej grupie zespołów wykonujących muzykę tradycyjną z obszaru historycznego Górnego Śląska. Założeniu zespołu przyświecało uwolnienie energii tanecznej spod siedmiu warstw kiecek korzystając z zapisów nutowych sprzed ponad 100 lat – zapowiada Starochorzowski Dom Kultury.

Nazwa zespołu wywodzi się od pieszczotliwego, śląskiego określenia akordeonu, czyli cyji zwanego też „świniokiem”. Obecne instrumentarium – akordeon i harmonia, klarnet, trąbka, skrzypce czy eufonium, nawiązują do tradycyjnych kapeli wiejskich obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. Śląsk i śląska muzyka stanowi ich pasję i obszar nieskończonych poszukiwań.

Powstali i działają w Śląsku Folkowym od około 4 lat. W tym czasie ich skład i instrumentarium ulegały przeróżnym zmianom – wciąż poszukiwali i eksperymentowali z brzmieniem. Olśnienie przyniosły nagrania archiwalne, dzięki którym pierwszy raz usłyszeli dawne, wiejskie kapele dęte, oraz składy weselne. W repertuarze zespołu znajdziemy tradycyjną muzykę wszystkich regionów Polski.

Rube Świnie zaskoczył ich własny sukces. Jak się okazało ich wspólna radość i energia przekładają się na publiczność. Dzięki temu grali na wielkich i małych festiwalach, potężnych scenach i małych tańcbudach. Współpracowali również z nagrodzonym Złotą Maską i Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Teatrem Naumionym z Ornontowic, tworząc oprawę muzyczną do spektaklu “Szac”.

To również tegoroczni laureaci konkursu Polskiego Radia – Nowa Tradycja- grupa uwiodła jurorów, przedstawiając swoją interpretację muzyki śląskiej, uwalniając zawarty w niej taneczny potencjał. Za poruszające ukazanie właściwości śląskiej kultury oraz spójną, przemyślaną koncepcję artystyczną, kapela została uhonorowana II nagrodą.

Bilety na potańcówkę są do nabycia w cenie 30 złotych. Szczegółowe informacje dostępne są mailowo pod adresem majka@chck.pl lub telefonicznie pod numerem 32 247-39-56.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości