Dzisiej Dziyń Ślōnskij Fany we Chorzowie

Dzisiej Dziyń Ślōnskij Fany we Chorzowie

Ciekawe dyskusje, atrakcje turystyczne i przepyszna kuchnia – tak w Chorzowie będziemy dziś obchodzić Dzień Śląskiej Flagi. Jak co roku 15 lipca Urząd Miasta organizuje na Dzień Śląski w Chorzowie, by świętować „po naszymu”.

Popołudniu, na rynku i ul. Wolności, młodzieżowi radni będą rozdawać mieszkańcom balony w kolorach flagi Górnego Śląska. Na Urzędzie Miasta zawiśnie regionalna flaga, a wieczorem elewacja zostanie podświetlona również na żółto-niebiesko. Bistro Kaskada, mieszczące się na rynku, przez cały dzień będzie serwować śląskie przysmaki – rolady z kluskami i modrą kapustą, śląski żur oraz szpajzę i kołocz. Księgarnia Dopełniacz przystroi kolorami śląska dział z regionalną literaturą. Sklep Gryfnie oferuje zniżkę -10% na hasło: DZIEŃ ŚLĄSKI W CHORZOWIE

Głównym punktem dnia będą jednak śląskie spotkania w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na chorzowskim rynku. O godzinie 16:00 rozpocznie się debata pt. „Z niczego nie ma nic, czyli o śląskiej tożsamości wczoraj, dziś i jutro”. Udział zapowiedzieli już prof. Zbigniew Kadłubek, youtuber Niklaus Pieron, właścicielka Gryfnie Klaudia Roksela oraz świętochłowiczanin Kuba Karasek pielęgnujący pamięć o śląskich tradycjach. Goście będą opowiadali skąd czerpie śląska tożsamość i jak wygląda ona w 2021 roku. Wstęp wolny. Debata będzie transmitowana na facebookowym profilu Miasto Chorzów.

Na zakończenie, o godzinie 18:00 twórcy bloga BELE KAJ zabiorą chorzowian na podróż po największych atrakcjach Górnego Śląska. Będzie to wirtualna wycieczka szlakiem śląskich „MUST SEE”. Spotkanie również odbędzie się w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa